...a to není vše! Zásadním úspěchem, který vědci z Rensselaer Polytechnic Institute vyzdvihují, je její propojení s krevními cévami, což z ní dělá na poli klinického použité zcela revoluční produkt. Objevená technika by mohla výrazně přispět k urychlení hojení ran, které vyžadují kožní implantáty, jako je tomu například u obětí popálenin.
"Máme k dispozici produkt, který v klinické praxi může fungovat jako fantastická náhražka," uvedl ve svém prohlášení vedoucí pracovník Pankaj Karande, profesor chemického inženýrství z Centra pro Biotechnologie a Interdisciplinárních studií. Zmínil také její hlavní odlišnost od všech dosavadních pokusů. "Naše kůže je přelomová, neboť jako první na světě interaguje s hostitelskými buňkami."
V studii, publikované v časopisu Tissue Engineering, vědecký tým podrobně popsal, jak své jedinečné 3D tištěné kůže docílil. Ke spojení kůže s krevním řečištěm došlo přidáním buněk, zásadních pro vývoj cév do zvířecího kolagenu. Během týdnů se pak zformovaly všechny buněk, které cévu tvoří - jak endoteliální, které lemují její vnitřek, tak pericyty, které endoteliální buňky obklopují do konečné podoby cévy. Buňky spolu během několika týdnů začaly komunikovat a vytvářet biologicky relevantní 3D strukturu.
Takto 3D tištěná kůže se dokonce při pokusech na zvířatech propojila s krevními cévami myší. To samozřejmě neznamená, že je implantát připraven k použití u lidských pacientů. Dárcovské buňky by musely být modifikovány pomocí moderních technik genové editace, jako například CRISPR, které by zabránily hostitelskému tělu kožní štěp odmítnout.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: Futurism, Renseelaer


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze