Obrnu, poliomyelitidu, způsobuje poliovirus. Nemoc může být fatální, pokud je postižena CNS, což ve výsledku může vyústit v paralytickou obrnu. Pokud viry napadnou mozkový kmen, selhávají životně důležité orgány. Další smrtící kombinací je postižení dýchacích a polykacích svalů. Na obrnu není lék, ale vakcinace může lidi ochránit po celý život.
Africká regionální certifikační komise (ARCC), dohlížející na vymýcení obrny, certifikovala všech 47 zemí v Africkém regionu WHO, jako země prosté divokého polioviru – po dlouhém programu očkování a dohlížení na nemoc. Certifikace se regionu udělí, pokud se po 3 roky v žádné zemi v daném regionu neobjevil žádný nový případ přítomnosti viru. Poslední případ byl v Africe registrován před 4 lety v severovýchodní Nigérii.

Navzdory vymýcení divokých virů obrny, Afrika nemá vyhráno. K očkování se používají orální kapky s oslabenou formou viru. Ten ale může mutovat a vytvořit kmen, který se šíří do oblastí se sníženou imunitou a způsobuje obrnu. Od srpna 2019 jsou ve 20 zemích světa hlášeny případy obrny, způsobené právě tímto, z vakcíny odvozeným, typem viru. Tyto nákazy mohou být kontrolovány další imunizací obyvatel, státy by tedy stále měly proti viru očkovat co nejvíce lidí lze.
Populace divokého viru obrny poklesly od roku 1988 o 99 % a jsou nyní rozšířeny pouze ve dvou státech, v Afghánistánu a Pákistánu, které hlásí tucty případů ročně. Aby se nemoc vymýtila, měly by se zmíněné státy zaměřit na budování míru, snižování obav lidí z očkování a podporovat základní lékařské služby a rutinní imunizaci. Doufá se, že s tímto Afrika pomůže. Dokud není virus vymýcen celosvětově, všechny státy jsou ohroženy jeho návratem.
Zdroj: Nature
Titulní obrázek: Shutterstock


Michal Barták
Studuji biologii na Univerzitě Karlově, zajímám se o opylování rostlin hmyzem v tropech. Rád se učím, rád cestuji daleko za přírodou, hraju na klavír, tancuju a snažím se psát. Mám fretku a papouška.
sledovat :
Vstup do diskuze