Hvězdy vznikají koalescencí molekulárního plynu a prachu ve vesmíru, které vyzařují slabé rádiové vlny pozorovatelné radioteleskopy. Při pozorování ze Země se před a za molekulárními mračny nachází velké množství hmoty. Tyto překrývající se prvky ztěžují určení jejich vzdálenosti a fyzikálních vlastností, jako je velikost a hmotnost.
Přestože je tedy naše galaxie, Mléčná dráha, jedinou dostatečně blízkou galaxií, bylo velmi obtížné zkoumat fyzikální vlastnosti molekulárních mračen uceleným způsobem z pozorování ve velkém měřítku, aby bylo možné provádět podrobná pozorování molekulárních mračen v celém vesmíru,
Výzkumný tým vedený doktorem Shinji Fujitou z Osaka Metropolitan University identifikoval, na základě rozsáhlých dat molekul oxidu uhelnatého, podrobně pozorovaných 45m radioteleskopem Nobeyama, přibližně 140 000 molekulárních mračen v galaxii Mléčné dráhy. Mračna představují oblasti vzniku hvězd. Pomocí umělé inteligence výzkumný tým odhadl vzdálenost každého z těchto molekulárních mračen, určil jejich velikost a hmotnost a úspěšně zmapoval jejich rozložení, které dosud nejpodrobněji pokrývá první kvadrant galaktické roviny.
"Výsledky nejenže poskytují pohled na galaxii z ptačí perspektivy, ale pomohou také při různých studiích vzniku hvězd," vysvětlil Dr. Fujita. "V budoucnu bychom chtěli rozšířit rozsah pozorování pomocí 45m radioteleskopu Nobeyama a zahrnout data z pozorování radioteleskopu na obloze na jižní polokouli, kterou nelze z Japonska pozorovat, a vytvořit tak kompletní mapu rozložení hvězd v celé Mléčné dráze."
Zdroj: https://www.omu.ac.jp/en/info/research-news/entry-23936.html
Foto: Úvodní obrázek byl vytvořen pomocí programu DALL.E 2
Více z vesmíru na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze