Právě v těchto dnech se rozjíždí studie, jejímž cílem je udělat z imunoterapie součást každodenní rutiny. Testuje se totiž zubní pasta, která má potenciál pomoci alergikům překonat jejich přecitlivělost k určitým druhům potravin.
Zubní kartáček a pasta. Takto se možná jednoho dne budou léčit potravinové alergie. Newyorská společnost spustila testy, které mají tento koncept otestovat na malé skupině lidí trpících alergií na burské oříšky. Třiceti dvěma dospělým alergikům bude denně prostřednictvím zubní pasty podáváno malé množství arašídového alergenu tak, aby se u nich postupně vybudovala tolerance k této potravině.
Výzkumníci ze společnosti Intrommune Therapeutics, kteří speciální zubní pastu vyvinuli, říkají, že by se tento způsob léčby měl svým efektem minimálně vyrovnat v současnosti používané terapii. Jejich produkt prý totiž výrazně efektivněji dopravuje léčebnou složku k imunitním buňkám.
Nyní se pro léčbu potravinových alergií využívá tzv. orální imunoterapie, kdy pacienti denně polykají alergen společně s jiným jídlem. V takovém případě je ale relativně vysoké riziko, že dojde k silné alergické reakci a dosud nabytá tolerance se ztratí.
Alternativní a výrazně šetrnější možností je tzv. sublinguální imunoterapie. Při té je pacientovi podáváno malé množství alergenu prostřednictvím kapek, které jsou aplikovány pod jazyk. Riziko alergické reakce je velmi malé a pacient si buduje slušnou úroveň tolerance. K sublinguální imunoterapii se přistupuje zejména v případech, kdy je alergie zachycena brzy. U batolat totiž zabírá mnohem lépe než u starších dětí.
Léčba pomocí zubní pasty je pro pacienta pohodlnější. Její další nespornou výhodou je, že se alergen dostane i do oblasti vnitřku tváří, kde je počet imunitních buněk výrazně vyšší než v oblasti pod jazykem.
„Stál jsem před zrcadlem a díval se, jak se pěna v mé puse dostává všude tam, kam chci.“ Tak alergolog William Reisacher z newyorského Weill Cornell Medicine přišel na nápad využít zubní pastu pro léčbu alergií. Alergen se díky ní dostane do správných míst v ústech a pacient navíc ušetří čas, který by jinak musel věnovat aplikaci jiných přípravků.
Ostatní alergologové nápad se zubní pastou vítají. Někteří však připomínají, že je třeba důkladně prověřit bezpečnost tohoto způsobu léčby. „Pokud bude mít pacient narušenou dáseň, například po dentálním zákroku, alergen se dostane do krevního řečiště a hrozí vznik systémové alergické reakce,“ říká alergoložka Sakina Bajowala, která nyní své pacienty léčí orální a sublinguální imunoterapií. Zároveň však dodává, že bude-li bezpečnost a efektivita nové terapie zajištěna, nevidí problém v jejím zavedení do klinické praxe.
Zdroj: Science News, zdroj titulního obrázku: Couleur, Pixabay


Michaela Novotná
V rámci svého doktorského studia mikrobiologie na Univerzitě Karlově se zabývá antibiotickou rezistencí u stafylokoků. Pokud není zrovna v laborce, vydává se do přírody nebo si přečte dobrou knížku.
Vstup do diskuze