Tři období, které jsou zcela kritická pro vývoj mozku, jsou těhotenství (od početí po narození), dospívání (15-19 let), a stáří (nad 65 let).
Podle dat publikovaných v časopise the Lancet konzumuje alkohol přibližně 10% těhotných žen, přičemž průměr evropských zemí je výrazně vyšší než celosvětový průměr. Alkohol se z těla matky přenáší krevním oběhem do placenty a dále do krve plodu. Může dojít k poruchám duševní činnosti nebo vrozeným somatickým vadám. V krajním případě může konzumace alkoholu způsobit fetální alkoholový syndrom (FAS). Lidé postižení tímto syndromem mohou mít anomálie v oblasti obličeje, trpět zpomaleným růstem nebo poškozením mozku.
Během dospívání (15-19 let) uvádí konzumaci alkoholu podle WHO přes 20% teenagerů. I při občasném požití alkoholu se u dětí zvyšuje nebezpečí onemocnění jater (játra nejsou schopna odbourávat alkohol v takové míře jako u dospělých) a nervového systému. Během dospívání dochází k tělesným i duševním změnám a také k vytváření nových sítí mozkových buněk. Alkohol poškozuje paměť a schopnost učení. U 17 letých dospívajících, kteří pili a měli problémy s učením, zjistilo vyšetření nukleární magnetickou rezonancí menší hippocampus, tedy tu část mozku, která je důležitá právě pro učení a paměť. Česká republika je v Evropě podle průzkumu na 4. místě ve spotřebě čistého alkoholu v litrech u mladistvých nad 16 let. K pomyslné první příčce se propilo Lucembursko.
U starších lidí se ukazuje, že nadměrné užívání alkoholu je jedním z nejsilnějších rizikových faktorů pro všechny typy stařeckých demencí. Zvláště urychluje jejich časný nástup.
Podle demografických dat se předpokládá, že spotřeba alkoholu bude nadále stoupat. Stejně jako při jiných krizích v oblasti veřejného zdraví vzrostla spotřeba alkoholu i s pandemií covid-19. Nemusíte se bát, že by sklenička vína způsobila destruktivní změny v mozku. Pamatujme ale, že alkohol právem patří mezi neurotoxiny a s jeho konzumací je vhodné zacházet opatrně.
Zdroje:


https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(17)30021-9/fulltext
https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/274603/9789241565639-eng.pdf?ua=1
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/01/14.pdf
Zdroj úvodní fotografie: Andreas M, Unsplash


Kristina Hakenová
Vášnivá studentka, která skáče z divadla do laborky a z laborky do hor. Neurovědy, Univerzita Karlova.
sledovat :
Vstup do diskuze