Alzheimerova choroba je zákěřným onemocněním ovlivňující paměť a chování kvůli degenerativním změnám v mozku. Lékaři zatím neznají účinnou léčbu a prevenci. Několik publikovaných studií potvrdilo určitou spojitost mezi Alzheimerovou chorobou a gastrointestinálním traktem (GIT). Co za ní stojí, však zůstávalo záhadou.
Ve studii vědců z ECU byla analyzována genetická data 400 000 jedinců. Vedoucí projektu, Dr. Emmanuel Adewuyi a jeho tým díky tomu objevili, že lidé s Alzheimerovou a jedinci s poruchami střev mají podobný genetický základ. "Studie přináší nový vhled do spojitosti Alzheimerovy choroby s onemocněním střev. Díky tomu se objevují nové přístupy k prevenci a léčbě," říká Adewuyi.
Autoři studie jedním dechem dodávají, že střevní choroby Alzheimera nezůsobují. Jde jen o nepřímou spojitost mezi oběma nemocemi. Zároveň se jedná o další z mmožných důkazů o tzv. nervové ose mozek-střevo.
Během výzkumu se vědcům povedlo přinést nové poznatky o roli cholesterolu v tomto propojení. Obě poruchy jsou spojené s vyšší úrovní cholesterolu. "Pro obě onemocnění by tak mohly být učinné léky snižující hladinu cholesterolu v těle. Náš výzkum potřebuje další ověření, avšak vliv vysoké hladiny cholesterolu v mozku na tamní metabolismus je potvrzen," dodává Adewuyi.
Vzhledem k tomu, že není dostupní žádná efektivní léčba proti Alzheimerově chorobě, jsou léky proti vysoké hladině cholesterolu (statiny) další možnou alternativou. "Je známo, že statiny snižují zánět, regulují imunitu a chrání střeva. Jejich role v Alzheimerově chorobě je tak možná. Musí být však potvrzena klinickými studiemi," uzavírá.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s42003-022-03607-2 (i.f. 6,5)
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash
Více z výzkumu Alzheimerovy choroby na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze