Alzheimerova choroba je zákěřným onemocněním ovlivňující paměť a chování kvůli degenerativním změnám v mozku. Lékaři zatím neznají účinnou léčbu a prevenci. Několik publikovaných studií potvrdilo určitou spojitost mezi Alzheimerovou chorobou a gastrointestinálním traktem (GIT). Co za ní stojí, však zůstávalo záhadou.

Ve studii vědců z ECU byla analyzována genetická data 400 000 jedinců. Vedoucí projektu, Dr. Emmanuel Adewuyi a jeho tým díky tomu objevili, že lidé s Alzheimerovou a jedinci s poruchami střev mají podobný genetický základ. "Studie přináší nový vhled do spojitosti Alzheimerovy choroby s onemocněním střev. Díky tomu se objevují nové přístupy k prevenci a léčbě," říká Adewuyi.

Autoři studie jedním dechem dodávají, že střevní choroby Alzheimera nezůsobují. Jde jen o nepřímou spojitost mezi oběma nemocemi. Zároveň se jedná o další z mmožných důkazů o tzv. nervové ose mozek-střevo.

Během výzkumu se vědcům povedlo přinést nové poznatky o roli cholesterolu v tomto propojení. Obě poruchy jsou spojené s vyšší úrovní cholesterolu. "Pro obě onemocnění by tak mohly být učinné léky snižující hladinu cholesterolu v těle. Náš výzkum potřebuje další ověření, avšak vliv vysoké hladiny cholesterolu v mozku na tamní metabolismus je potvrzen," dodává Adewuyi.

Vzhledem k tomu, že není dostupní žádná efektivní léčba proti Alzheimerově chorobě, jsou léky proti vysoké hladině cholesterolu (statiny) další možnou alternativou. "Je známo, že statiny snižují zánět, regulují imunitu a chrání střeva. Jejich role v Alzheimerově chorobě je tak možná. Musí být však potvrzena klinickými studiemi," uzavírá.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s42003-022-03607-2 (i.f. 6,5)
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash

Více z výzkumu Alzheimerovy choroby na CZECHSIGHT:

Vakcína proti chřipce zmírňuje riziko Alzheimerovy choroby
Nová studie ukázala, že očkování proti chřipce snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby o 40 procent. O jaký mechanismus jde, zůstává záhadou.
Proti Alzheimeru lék neuspěl, může však bojovat se superbakteriemi
Vědci přepracovali experimentální lék na Alzheimerovu chorobu k boji proti bakteriím odolným vůči antibiotikům.