Amatérský astronom a zakladatel YouTube kanálu The Exoplanets Channel Alberto Caballero začal systematicky prohledávat databázi Gaia, která je jednou z nejdokonalejších map hvězdné oblohy na světě. Zaměřil se přitom na hvězdy podobné našemu Slunci, takzvané hvězdy hlavní posloupnosti.
Zdroj signálu je nejistý. Mohl však vzniknout rukama inteligentního života. Proto se Caballero zaměřil na hvězdy hlavní posloupnosti ve veřejně přístupné databázi Gaia, u kterých by se pravděpodobně mohly vyskytovat planety podobné Zemi. Snažil se tedy najít ve světle dnešního poznání nejpravděpodobnější možný zdroj Wow! signálu.
Objevil tak hvězdu 2MASS 19281982-2640123 a tím pomohl budoucím výzkumníkům v dalším výzkumu původu tohoto slavného mimozemského signálu. Hvězda 2MASS se nachází přesně v oblasti vesmíru, ze které Wow! signál pochází a byl v roce 1977 zaznamenán. U této hvězdy zatím nejsou známy žádné exoplanety.
K objevu signálu došlo pomocí radioteleskopu The Big Ear Radio Telescope patřící Wesleyské univerzitě v Ohiu. Byl vybudován v roce 1963 a pracoval až do roku 1998. V roce 1995 se stal nejdéle sloužícím radioteleskopem používaným v programu SETI pro hledání mimozemského života.
Wow! signál byl přijímán po 72 vteřin. Svůj název dostal díky pracovníkovi observatoře Jerrymu Ehmanovi, který z radosti přijatý signál zakroužkoval na výstupním papíru a napsal u něj slovo Wow!. V minulosti vědci našli mnoho potencionálních zdrojů signálu. Žádný však nebyl nikdy potvrzen.
Zdroj úvodního obrázku: Universe Today
Zdroj: Phys.org


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze