U Amazonu ještě na okamžik zůstaneme. Známý internetový obchod totiž začal se simulací doručování zásilek pomocí svých robotů Scout.
Víceprezident Sean Scott oznámil, že pro testování robotů byl vytvořen simulační park, včetně speciálních zařízení, která vyzkouší jejich odolnost. Zároveň společnost pro jejich rychlejší vývoj navrhla podrobné virtuální mapy.
Nutno dodat, že Amazon v této disciplíně poněkud zaostává. Přestože řada startupů v ní zaznamenává dlouhodobý vývoj, Amazon svého Scouta představil teprve letošní leden.
Jinak však můžeme hovořit o důslednosti, protože pokud některá ze společností převede tyto technologie do reality, bude to právě Amazon. O zakladateli a generálním řediteli Jeffu Bezosovi je totiž dobře známo, že je do projektů podobného typu schopen nalít obrovské finanční prostředky. Miluje experimentování s alternativními možnostmi doručování – například v prosinci roku 2013 oznámil veřejnosti svůj plán dopravy objednaného zboží pomocí dronů. Tato služba, známá jako Prime Air je nadále rozvíjena.
Zní to až trochu strašidelně… Scott ovšem dodává, že jedním z důležitých aspektů projektu Scout je pravý opak. Robotický doručovatel působí oproti dronu přirozeně a je tak pravděpodobnější, že bude zákazníky lépe přijat. Amazon se toho snaží docílit jeho mírumilovným vzhledem – na místo hromady kovu k vašim dveřím dorazí roztomilý R2D2, připomínající dětskou hračku. „Chceme, aby nepůsobil dojmem robota, takový design je pro nás nudný“, říká Scott.
Vývoj Scouta také zahrnuje programování jeho chování. Stejně jako všichni roboti, i tento musí s lidmi odpovědně komunikovat a neohrožovat dopravu ani chodce. To je úkol, nad kterým vývojáři projektu ještě nějakou neděli stráví. Doručovací roboti totiž nejsou žádnou novinkou a v San Franciscu byli například pro obtěžování lidí na chodníku zakázáni.
Aktuálně disponuje společnost hrstkou prototypů, kteří jsou testováni v simulovaných zástavbách ve Snohomish County ve Washingtonu. Scott dodává, že klíčovým bodem, předtím, než se jejich pneumatiky dotknou reálné silnice bude otestování jejich autonomních dovedností.
Kromě bezpečnostních otázek je na programu vývoj té nejdůležitější schopnosti a to samotného doručování zásilek. Scout totiž například nedovede zdolávat schodiště, což představuje komplikaci, kterou některé konkurenční firmy zvažují vyřešit robotickými nohami.
Scott dodává, že nejlepším způsobem, jak společnosti dokázat eleganci doručovacích robotů je právě simulování jejich práce v testovacích parcích.
Foto: Amazon Press kit.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze