Americká armáda přichází s novým nápadem, jak udržet energeticky nákladné vybavení svých vojáků dlouhodobě v provozu. Vědci z armádního centra C5ISR vyvinuli přenosný generátor, který se snadno vejde do vojenských bot a lze je snadno transportovat v terénu.
Dobíjecí boty jsou jedním z prvních kroků plánu americké armády k doslovné přeměně vojáků na mobilní baterie. Armádní vědci se rovněž snaží o vývoj podobných technologií s umístěním v batozích, či kolenních výztuhách.
Očekávaná technologie umístěná v obuvi by rovněž měla umožnit monitoring jednotek v poli. Americká armáda za tímto účelem nedávno uzavřela smlouvu s robotickou výzkumnou společností LLC na 16,5 milionu dolarů, která vyvíjí senzor, použitelný ke sledování jednotlivých vojáků i v místech se slabým signálem GPS.
Jak technologie funguje? Pokaždé, když voják udělá krok, stlačí stélku v oblasti paty a pomocí miniaturního rotoru vytvoří elektrický náboj. Ten doslova krok za krokem udrží osobní elektroniku v provozu. Inženýři technologii rovněž inovovali, jelikož pilotní verze činila krok nepřirozeným. Na podobném principu fungují i zmíněné "dobíjecí" batohy, či kolenní výztuhy.
Zdroj: Dan Robitzski, Futurism, Todd South, ArmyTimes


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze