Duševní poruchy postihují každého čtvrtého člověka1. Přes jejich vysokou prevalenci vědci stále nevědí, co za problémy tohoto druhu stojí. Díky tomu je volba ideální léčby často velmi komplikovaná. Nová studie však identifikovala více než sto genových abnormalit, které mohou stát za rozvojem mnoha duševních chorob. Do rukou se nám tak dostává biologické vodítko, které by v budoucnu mohlo vést k jejich účinnější léčbě.
Ve studii, zveřejněné v časopise Cell, analyzují vědci z Massachusetts General Hospital a Psychiatric Genomic Consortium genetická data téměř 750 tisíc lidí, z nichž třetině byla v minulosti diagnostikována alespoň jedna z osmi nejběžnějších duševních poruch.
Tato analýza umožnila americkým vědcům identifikovat 109 genových alel (variant genů), drobných abnormalit v genech, které příslušely některým duševním chorobám. Zjistili také, že určité poruchy nesly více těchto "abnormalit" zároveň, což umožnilo jejich roztřídění do skupin. Některé poruchy "abnormality" dokonce sdílely - například v genech bipolární poruchy, či schizofrenie, byly nalezeny shody s ADHD, či Tourettovým syndromem.
"Zjistili jsme, že specifické genetické variace mohou vést k širokému spektru onemocnění a vzájemně tak sdílet svou biologickou podstatu," řekl v tiskové zprávě Jordan W. Smoller, ředitel psychiatrické a genetické jednotky pro neurologický rozvoj na Massachusetts General Hospital. "Pokud mají tyto geny takto široké pole působnosti, mohou být vynikajícím cílem pro moderní léčbu, která by tak dokázala předejít, či potlačit více duševních nemocí zároveň."
S rostoucí tendencí nasazení technologie genové editace CRISPR/Cas v medicíně můžeme směle říci, že je tento objev na bitevním poli psychiatrie zcela zásadní. Více se o výzkumu amerických vědců dočtete na webových stránkách Massachusetts General Hospital.
1https://www.who.int/whr/2001/media_centre/press_release/en/
Zdroj: Kristin Houser, The Neoscope


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze