Žlutá zimnice, horečka dengue, chikungunya nebo virus Zika - to je výčet nemocí, které přenáší komár tropický, známý spíše podle svého latinského jména Aedes aegypti. Jako i u jiných přenašečů, i tohoto druhu panuje velice rozdílné chování mezi pohlavími. Zatímco samice své hostitele bodají a infikují patogeny, jejich protějšky jsou zcela neškodné. Vědci z americké univerzity Virginia Tech zjistili, že úpravou jediného genu mohou pohlaví tohoto komára změnit a z nebezpečných samic vytvořit "bezpečné" samce.
Podobně jako je chromozom Y v lidské populaci děděn čistě mezi muži, zastává u komára Aedes aegypti tuto funkci takzvaný lokus M. Vědci použili dříve objevený gen s názvem Nix, který se v tomto lokusu nachází a který determinuje mužské pohlaví. Ten následně vložili do chromozomu děděného samicemi. Zjistili, že tato nepatrná úprava vede k přeměně na samce. Výsledky jejich práce byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Vědci takto vytvořili několik transgenních komářích linií, které byly genem Nix upraveny. Díky tomu mohli s jistotou potvrdit, že je tato umělá sexuální konverze vysoce pronikavá a stabilní po mnoho generací. Takto konvertované samice však pozbývaly schopnosti létat, neboť spolu s Nix nezískali rovněž gen myo-sex, který se rovněž nachází na lokusu M. Létání je u Aedes aegypti velmi důležité pro páření.
Gen Nix přináší velký potenciál pro rozvoj strategií jak komáří populace kontrolovat a skrze cílenou změnu pohlaví či sterilizaci snížit množství vektorů, tedy přenašečů patogenů. Američtí vědci doufají, že nyní objasní způsob, jakým gen Nix aktivuje vývojovou mašinerii vedoucí k mužskému pohlaví. Rovněž hodlají odhalit, jak ovlivňuje jiné komáry stejného rodu.
Originální publikace: https://www.pnas.org/content/117/30/17702
Zdroj: ScienceDaily, zdroj titulní fotografie: Poravute, iStock


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze