Jedná se o první podobný nález vejce. Pravděpodobně patří jedinci ze skupiny mosasaurů, vrcholných predátorů křídových moří. Do dnešních dnů bylo předpokládáno, že tito živočichové rodí živá mláďata. Vejce také pravděpodobně také bylo nakladeno na souši.

„Původcem je zvíře o velikosti velkého dinosaura, ale je to úplně rozdílné od dinosauřího vajíčka,“ uvedl ve svém prohlášení hlavní autor Lucas Legendre, výzkumník na Jackson School of Geosciences University of Texas v Austinu. „Nález je nejpodobnější vajíčkům ještěrek a hadů, ale pochází od skutečně obřího příbuzného těchto zvířat.“

popis nalezeného vejce (zdroj: článek)

Vědci prošpikovali mnoho vrstev membrán vajíčka pomocí mikroskopů a sond, aby zjistili, že fosilie byla vejcem. S tenkou skořápkou patří k největším, jaké kdy byly popsány. Rekord však patří gigantickému třetihornímu ptáku Aepyornis (anglicky nazývanému jako "sloní pták"). Struktura vejce je podobná většině dnes žijících ještěrek a hadů, což svědčí o ovoviviparním životním stylu, při kterém se vajíčko vyvíjí uvnitř matky a vylíhne se okamžitě po nakladení či přímo při něm.

Není jasné, jaký druh tak velké vejce snesl. Vědci poté shromáždili údaje o 259 dnes žijících plazech, aby porovnali jejich vejce s velikostí těla. Výsledky porovnávání naznačují, že by tělo zvířete mohlo měřit více než 6 metrů bez ocasu. Mohlo se jednat o obřího mořského plaza známého jako mosasaur nebo snad o dosud neurčený druh dinosaura. Bez ohledu na to vejce představuje nový taxon- Antarcticoolithus bradyi.

Zdroj: IFL Science!
Zdroj úvodního obrázku: Paul Carroll