Horniny yorkshirského pobřeží vznikly v průběhu druhohor, přesněji v obdobích jury a křídy. A právě v prvně zmíněných se nalezená stopa před světem schovávala. Woodsová neváhala, místo nálezu si dobře zapamatovala a ihned kontaktovala známého britského odborníka na dinosaury, Dr. Deana Lomaxe. Objev paní Woodsové se ve skutečnosti ukázal jako „znovuobjevení“, protože jej již v listopadu 2020 částečně spatřil sběratel fosilií Rob Taylor.
„Navzdory tomu, že pan Taylor zveřejňil obrázky svého nálezu ve skupině na Facebooku věnované fosilím Yorkshiru, nebyla v té době stopa plně odhalena a její skutečná důležitost nebyla rozpoznána“, řekl Dr. Lomax
Odborníci se domnívají, že stopu zanechal velký masožravý dinosaurus s délkou těla až 9 m. Sám Lomax šlápotu přiřadil k dinosauru Megalosaurus. Sám však dodává, že jde jen o nejpravděpodobnějšího původce a nelze ho s jistotou určit. Stejnou tříprstou šlápotu po sobě může totiž zanechávat větší množství různých dinosaurů.

Megalosaurus byl jedním z masožravých vládců jurských kontinentů. Žil před 164 až 175 miliony let.
Šlápota (což je jeden z typů ichnofosilií) je však ve velice špatném stavu, ohrožována mořskou vodou a větry přímo na pobřeží. Vědci jí chtějí řádně zakonzervovat a převést do Rotunda Museum ve Scarborough.
Zdroj: BBC
Zdroj úvodního obrázku: David Klein


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze