V roce 2018 se vědcům ze známé saúdskoarabské univerzity vědy a technologií krále Abdulláha (KAUST) podařilo skrze laser přenést video v HD kvalitě napříč vodním prostředím. Jejich nový systém, který na tomto principu stojí. vchází ve známost jako Aqua-Fi a je doslovnou mořskou sestrou pozemské WiFi.
Jak systém funguje? Uživatel, tedy například potápěč, odesílá data ze smartphonu ve vodotěsném obalu. Tato data jsou nejprve přenášena ve formě rádiových vln a směřují k zařízení, upevněnému na kyslíkových bombách. Miniaturní počítače obsažené v této technologii převedou signál do ultra rychlých světelných pulzů.
Pulzy jsou následně emitovány pomocí 520 nm laseru, nebo zelených LED diod směrem k hladině vody. Využití laserů je oproti diodám energeticky náročnější, ale přenos dat je možný i z výrazně větších hloubek. Na hladině je zachycují fotodetektory upevněné ke spodní straně trupu lodi a pomocí počítače jsou data převedena zpět do původní podoby fotografie či videa. Práce vědců z KAUST byla publikována v časopise IEEE Communications Magazine.

"Vymysleli jsme levný a flexibilní způsob, jak propojit podvodní prostředí s internetem" - doc. Basem Shihada, vedoucí projektu -
Systém Aqua-Fi byl již testován ve stojaté vodě, kde přenášel data mezi dvěma počítači, umístěnými několik metrů vedle sebe. Maximální rychlost přenosu dat, kterou vědci při testování zaznamenali činila 2,11 MB za sekundu. Pro masové nasazení technologie je však jasné, že si vývojáři z KAUST budou muset poradit s mnohými překážkami, například rozptylem světla v rychle se pohybující vodě. "Doufáme, že jednoho dne bude náš systém používán stejně, jako "suchozemská" WiFi," dodává Shihada.
Originální publikace: https://ieeexplore.ieee.org/document/9112748
Zdroj: KAUST Discovery, zdroj titulní fotografie: Bobbi Wu


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze