„Když se nacházíte v mikrogravitaci, tekutiny, jako třeba žilní krev, se nedrží v dolních končetinách, ale přelévají se do hlavy“ říká Larry Kramer, profesor na University of Texas. Larry byl zároveň hlavním autorem výzkumné studie, jež byla tento týden publikována v deníku Radiology. V prohlášení uvedl: „Tento pohyb tekutin do hlavy by mohl být jedním z mechanismů zapříčiňující změny, které pozorujeme v očích a nitrolebeční části.“
Deseti astronautům a jedné astronautce pořídili před odletem na ISS a po jejich návratu snímky hlavy na magnetické rezonanci. Porovnáním těchto snímků zjistili, že dlouhodobé vystavení mikrogravitaci způsobilo zvětšení jejich mozků a nárůst objemu mozkomíšního moku - to je čirá tekutina, která se nachází v okolí mozku a mozek chrání před nárazy na lebku. Podle výzkumníků i rok po návratu z vesmírů mozek zůstal ve své nové podobě.
„Na co jsme přišli my, oproti ostatním, je to, že v porovnání vzhledu mozku před odletem a po návratu z vesmíru došlo k výraznému zvýšení obsahu bílé hmoty,“ řekl v prohlášení Kramer. „Bílá hmota je ve skutečnosti odpovědná za největší nárůst jak mozku, tak objemu mozkomíšního moku.“
Zatímco deformace a otok mozku zní nebezpečně, změny ve velikosti mozku jsou srovnatelné s pacienty, kteří tráví delší dobu na lůžku. Efekt zvětšování mozku a jeho jasné dlouhodobé následky na celkové zdraví zatím nejsou úplně pochopeny. Stejné symptomy se projevují u podobného fenoménu zvaného „normotenzní hydrocefalus“ – stav, kdy se v mozku nashromáždí tekutina a způsobí zvětšení dutin. Následkem jsou problémy s chůzí, s močovým měchýřem anebo způsobení demence. Žádné z těchto symptomů u astronautů zpozorované nebyly.
To, že astronauti zatím nevykazují vážné zdravotní problémy neznamená, že narůstání mozku je bezpečné. Měli bychom nadále pokračovat ve hledání cest, jak zvětšování mozku zarazit. Jedna z možností je zvýšení umělé gravitace za použití obrovské centrifugy. Zvažují se ale i speciální obleky, které by vytlačovaly krev z dolních končetin.
Zdroj: https://futurism.com/neoscope/space-travel-astronauts-brains-expand
Obrázek: Unsplash.com


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze