Tři členové expedice 62 dnes přistáli v Kazachstánu a ukončili tak svou misi na Mezinárodní vesmírné stanici, ISS. Ve vesmíru se zabývali například testovacím tiskem lidských orgánů, sběrem dat pro výzkum vzniku vesmíru a výzkumem Mikrogravitačních krystalů, které by mohly pomoci v boji s rakovinou. Štafetu po nich převezme trojice, která na stanici přiletěla začátkem dubna.
62. expedici na ISS tvořilo šest členů. Jak bývá zvykem, někteří z nich zůstali na stanici z předchozí mise a právě ti se dnes vrátili na Zemi. Andrew Morgan strávil na stanici nejvíc času. Zúčastnil se tří misí, žil ve vesmíru 272 dní a Zemi obletěl více než čtyř tisíckrát.
Kromě Morgana se z ISS vrátila i další astronautka NASA Jessica Meir a ruský kosmonaut Oleg Skripočka, kteří přiletěli na stanici společně v září minulého roku. Strávili tak ve vesmíru více než půl roku a účastnili se dvou expedic. Všechny astronauty teď čeká karanténa a pozorování.
Jak je zvykem, cestu tam i zpět obstaral ruský Soyuz. První verze startovala poprvé v roce 1966 a od roku 2011 je Soyuzská raketová rodina jedinou vstupenkou na ISS. Cesta tam v tomto případě trvala zhruba šest hodin, cesta zpět asi tři.
Americká závislost na ruských raketách se ale brzy změní. Už příští měsíc odstartuje skoro po deseti letech z amerického území raketa Falcon 9, která v modulu SpaceX Crew Dragon vynese na ISS dva americké astronauty. Jiný model společnosti SpaceX Elona Muska, Spacex Dragon, létá k ISS pravidelně a zajišťuje převoz nákladu.
Zdroj úvodního obrázku: montáž fotografií NASA
Další informace na https://www.nasa.gov/press-release/nasa-tv-to-air-landing-of-nasa-astronauts-meir-morgan-crewmate-skripochka


Dominika Langová
Vystudovaná novinářka se zájmem o vizuální žurnalistiku, data, kódování, vesmír a dalších zhruba dva tísíce věcí. Během pobytu v Londýně absolvovala work experience v The Times a v Guardianu.
sledovat :
Vstup do diskuze