Skládá se z audio-taktilního algoritmu, který transformuje monofonní hudbu na hmatové podněty založené na vibracích s využitím "hmatových iluzí". Podle výzkumníků "je to jako 'hacknutí' nervového systému, aby dostal jinou odezvu než skutečný vyslaný podnět".
"To, čeho chceme v dlouhodobém horizontu dosáhnout, je, aby lidé, kteří neslyší, mohli 'poslouchat' hudbu," ujišťuje výzkumník Paul Remache, hlavní autor této práce, který trvá na síle hudby ovlivňovat náladu a také na jejích možnostech jako terapie duševních poruch a léčby bolesti.
Výzkumníci předpokládají, že to povede k vytvoření přenosného terminálu, který bude možné přinést na koncert, protože tento prototyp bude snadno přenositelný na technologická zařízení, jako jsou chytré telefony.
Mapování hudby
Tento mladý výzkumník ve spolupráci s profesory Andrésem Trujillem a Fernandem Vidalem z UMA vyvinul algoritmus, který dokáže transformovat hudební prvky a struktury převzaté ze souborů MIDI - Music Instrument Digital Interface - do "vibrotaktilních podnětů".
Prototyp hudby prostřednictvím dotyku
První experimenty prokázaly, že "hmatové iluze" vnímané prostřednictvím vibrací vyvolávají u lidí, kteří neslyší, jinou emocionální odezvu - většinou pozitivní - než původní hudba.
"Je to něco podobného jako mapování hudby," vysvětluje Remache, který dodává, že je to možné, protože tento typ souborů lze nejen přehrávat a generovat zvuk, ale také poskytovat "symbolické reprezentace".
Ovládání vibrací
Současné modely nezaručují shodu mezi emocionální odezvou na hudbu a její vibrotaktilní verzí. S ohledem na to navrhují tito inženýři UMA uspořádání "hmatových iluzí" s cílem zlepšit a rozšířit spektrum hudebních prvků a přidat vibracím dynamiku v podobě pohybu, změny směru a polohy.
"Je to náročný proces, protože vnímatelný frekvenční rozsah kůže je nižší než frekvenční rozsah sluchového systému, což může způsobit ztrátu některých hudebních rysů," vysvětlují.
Rozdílná emocionální odezva
Výsledky prvních experimentů, kterých se zúčastnilo více než padesát dobrovolníků, ukazují, že uspořádání "hmatových iluzí" vyvolává více pozitivních než negativních emocí. Jsou také vnímány jako příjemnější a stimulující než zvuk, což vyvolává jinou emocionální odezvu než původní hudba.
Inteligentní přístroje a jejich využití ve zdravotnictví
Tento první prototyp byl po zveřejnění ve vědeckém časopise LNCS představen na 11. mezinárodním workshopu o designu haptických a zvukových interakcí (Velká Británie) - největší mezinárodní akci specializované na tyto oblasti studia. V současné době výzkumníci UMA pracují na druhém modelu a pokračují v experimentech.
Výzkum je výsledkem doktorské práce Paula Remache a je součástí projektu Národního plánu "Chytré přístroje a jejich aplikace ve zdravotnictví".
Odkaz: "Mapping Monophonic MIDI Tracks to Vibrotactile Stimuli Using Tactile Illusions", Byron Remache-Vinueza, Andrés Trujillo-León, Maria-Alena Clim, Fabián Sarmiento-Ortiz, Liliana Topon-Visarrea, Alexander Refsum Jensenius a Fernando Vidal-Verdú, 18. August 2022, Lecture Notes in Computer Science.
DOI: 10.1007/978-3-031-15019-7_11
Foto: Mike Lewinski, Unsplash
Více z biologie na CZECHSIGHT:






Peter Kutsos
Peter pochází z Řecka, na PřFUK se zaměřuje na teoretickou biologii a kulturní evoluci. V minulosti fungoval jako redaktor pro popularizační rubriku PřFUK.
Vstup do diskuze