V maďarském hlavním městě se na autobusy nastříká speciální povlak, který podle výrobce Resysten reaguje se světlem a ničí patogeny. Vydržet by měl až rok.

VT-Arriva, jeden z největších přepravců v Maďarsku, podepsal dohodu se společností Resysten, která vyrábí povlak anti-Covid-19. Ten chrání povrchy před šířením koronaviru. Povlak bude aplikován na flotilu 450 autobusů v Budapešti.

Společnost Resysten tvrdí, že na každém povrchu autobusů dojde k poklesu výskytu patogenů umožňující šíření koronaviru až o 99,9 %. Dále pak speciální povlak zůstane aktivní po dobu až jednoho roku, což výrazně zvýší bezpečnost cestujících i personálu.

Maďarská společnost již dodala povlak v Budapešti na mezinárodní letiště Ference Liszta a ošetřila 27 km zábradlí eskalátorů a 700 vozidel tamního metra.

VT-Arriva, která provozuje linky po Budapešti, není první přepravní společností, která ve svých službách používá vrstvu anti-Covid-19. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a mezinárodní letiště v Hongkongu experimentovaly se spreji v boji proti viru také.

O dalších bezpečnostních opatřeních spojených s koronavirem si můžete přečíst na CZECHSIGH v článku pod odkazem.

Povlak, který byl vyvinut během epidemie SARS v roce 2003, funguje tak, že při kontaktu se světlem produkuje peroxid vodíku a ničí všechny přítomné patogeny. Resysten říká, že jeho povlak byl vyvinut pro integraci do jakéhokoli povrchu na molekulární úrovni, což znamená, že jej nelze odstranit konvenčními čisticími metodami. Kvůli tomu zůstává aktivní až jeden rok.

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/111226/budapest-buses-to-get-special-anti-covid-19-coating/

Foto: intelligenttransport.com