V nekončící válce proti rakovině byla vyhrána další bitva. Pensylvánští vědci vyvinuli nový způsob léčby, který je založen na sebedestrukci nádorové buňky. Cesta k ní vede skrze gen MYC. Ten je totiž znám, jako nejčastější gen, který v případě mutace přispívá ke vzniku více než 40% nádorových onemocnění.
MYC je genem, který řídí normální buněčný růst. V okamžiku kdy je mutován ovšem spouští nekontrolovatelné množení, které vede ke vzniku nádorů. V současné době neexistuje žádný způsob, jak přesně na gen MYC zacílit, a proto je výzkum obecně zaměřen na blokaci podrobnějších kroků mezi tímto genem a výsledným nádorem.
Vědci z týmu doktora Koumenise, onkologa na Perleman School of Medicine Pensylvánské Univerzity ovšem identifikovali protein, zvaný ATF4. Poté, co jeho produkci v buňkách zablokovali, nádorové buňky produkovaly příliš mnoho bílkovin a v důsledku stresu zemřely. Tento proteinový přetlak dokázal zastavit růst nádoru u myši s lymfomy a rakovinou tlustého střeva a konečníku.
Kromě toho byla nalezena souvislost mezi proteinem ATF4 a nádory, za jejichž vznikem stojí právě mutace v genu MYC. Tato zjištění by tak mohla směřovat k nové léčbě. Zmíněný výzkumný tým chce nyní odhalit více informací o účinku AFT4 a nalézt další možné cíle v řetězci, vedoucí ke vzniku nádoru.
Zdroj: Science Focus, Foto: Cancer Treatment Centers of America


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze