Autonomní člun byl vyvinut britskou obrannou firmou BAE Systems, který byl navržen pro doplnění námořních vojenských operací. V provozu může být až 10 dní vkuse. Plavidlo, nazvané Autonomní nafukovací člun Pacific 950 Rigid (RIB) byl vyvinut za účelem rychlejších, snadnějších a bezpečnějších misí.
Společnost BAE Systems uvedla, že první zkoušky člunů byly úspěšné a umožnily námořnictvu „překročit hranice lidské vytrvalosti“, protože jsou schopny delších přesunů a pohybu ve více nehostinných podmínkách. Plavidlo využívá umělou inteligenci, která ji umožňuje v případě hrozby správně zareagovat.
Ačkoli je člun schopen samostatné navigace, jeho palubní zbrojní systém se nadále spoléhá na ovládání lidským operátorem. Konečné bojové zacílení plavidla tak zůstává na člověku.
Společnost BAE předpokládá, že by plavidlo mohlo být použito k celé řadě misí, včetně protipirátských operací, kontrol hranic, či prostému shromažďování zpravodajských informací.
„Tato technologie představuje obrovský krok vpřed v interakci mezi člověkem a strojem. Kombinuje sofistikovanou autonomní technologii s lidskými schopnosti, čímž je schopna překonat mnoho obtížných podmínek, kterým jsou námořní síly běžně vystavovány,“ říká Mike Woods, hlavní vývojář společnosti BAE Systems.
V následujících měsících budou BAE Systems provádět další testy, aby bylo prokázáno, že technologie může být integrována do stávajících systémů námořnictva.
Velká Británie do budoucna usiluje o vývoj autonomních technologií, jak dokazuje fond britského ministra obrany Gavina Williamsona královskému námořnictvu v tomto směru ve výši 75 milionů liber.
Zdroj: Engineering and Technology


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze