Kometa C2020 F3 zvaná NEOWISE byla poprvé spatřena dne 27. března 2020 systémem agentury NASA, nesoucím název Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (zkráceně NEOWISE). Detekci komety umožnily infračervené senzory, které zaznamenaly teplotní stopu tělesa, blížícího se ke Slunci.
Kometa, pocházející z nejvzdálenějších koutů naší sluneční soustavy, se v blízkosti Slunce začala ohřívat a z jejího jádra, tvořeného směsí ledů a hornin, se začaly uvolňovat páry a prach. Jsou to právě tyto výpary, které za sebou komety při průletu kolem Slunce trousí v podobě charakteristického ohonu, dokud je jejich eliptická dráha nevyvede zpět do vzdálenějších a chladnějších regionů vesmíru.
NEOWISE se k naší hvězdě přibližovala až do 3. července, kdy dosáhla perihélia - tedy části své oběžné dráhy, která se nejvíce přibližuje Slunci, a to až na „pouhých“ 44,5 milionů kilometrů. V tuto chvíli se kometa od Slunce opět vzdaluje. Nicméně její zář teprve začíná slábnout a její ohon stále narůstá. Pozemští pozorovatelé tak stále ještě mají čas jí obdivovat. Zatím se totiž NEOWISE stále blíží k Zemi, ke které by se večer 22. července měla přiblížit na minimální (avšak stále bezpečnou) vzdálenost necelých 103 milionů kilometrů.
„Z její infračervené stopy víme, že kometa měří přibližně 5 kilometrů v průměru. Spojením infračervených dat s fotografiemi ve viditelném spektru zjišťujeme, že je pokryta tmavými, sazím podobnými, částicemi z dob před 4,6 miliardami let, kdy se teprve rodila sluneční soustava“, informuje Joseph Masiero, vědec z NASA Jet Propulsion Laboratory v Jižní Kalifornii.
Dokud se C2020 F3 NEOWISE pohybuje relativně blízko Slunce a Země, mohou ji kromě odborníků sledovat i pouhým okem vybavení laici. Kometa se doposud objevovala před svítáním, přibližně 10 stupňů nad severovýchodním horizontem, nedaleko souhvězdí Vozky. Nyní se stáčí na severoseverovýchod a postupně klesá. Po 18. červenci už bude vystupovat pouze 5 stupňů nad obzor a o několik dní později přestane být na ranní obloze viditelná. Zatímco ale její ranní viditelnost klesá, začíná být kometa viditelná po soumraku. Nejlepší večerní viditelnosti by potom měla dosáhnout kolem 20. července. Do té doby se postupně přesune na severozápad, do blízkosti Velkého vozu, kde vystoupá až 20 stupňů nad obzor. Navíc tou dobou bude Měsíc v novu, což podmínky k pozorování komety učiní ještě příznivějšími.
Pozorovatelům na severní polokouli se tak má naskytnout nejlepší podívaná od roku 1997, kdy byla naposled pozorována kometa Hale-Bopp.
Komety jsou známé svými dlouhými oběžnými dobami, které jsou dány jejich značně excentrickými drahami. S výjimkou komety Halleyovy, kterou je možné spatřit i dvakrát za lidský život (znovu se na ní můžeme těšit v roce 2061), se pouhým okem viditelné komety obvykle vrací v tak dlouhých intervalech, že není možné je pozorovat více než jednou. Kometa NEOWISE nás zřejmě naposledy navštívila 2500 let před naším letopočtem a její příští návštěvu lze očekávat kolem roku 8800, tedy za necelých 7000 let. V průběhu této cesty se kometa vzdálí od Slunce až na 715 astronomických jednotek, tedy přes 100 miliard kilometrů.
Nezbývá tedy, než kometě popřát šťastnou cestu a všem pozorovatelům co nejpříznivější podmínky k sledování tohoto vzácného úkazu.
Pro více informací si přečtěte také článek mého kolegy o pozorování komety NEOWISE.
Zdroje:
Zdroj titulní fotografie: Wikimedia Commons, JochenK2002


Jan Zelený
Mám rád přírodu, hudbu, knihy, umění, filosofii a vše, co je na světě krásné. Studuji organickou chemii na Univerzitě Karlově a hru na trombon na pardubické konzervatoři.
Vstup do diskuze