Pokud teplota oceánu přesáhne standardní hodnoty může docházet k vybělení korálů. Kvůli tomu ztrácejí symbiotické řasy, které se na nich usídlují. Řasy korálům pomáhají získat potravu a způsobují jejich typické zbarvení. V některých případech zajišťují až 90 % jejich celkové výživy.
Bělení korálů je proces, při kterém ztrácí svou typickou barvu a jejich život je ohrožen. Ve většině případů se barva korálů logicky mění na bílou. Nedávný výzkum publikovaný v časopise Cell hovoří o korálech, které se nebělí v pravém slova smyslu. Při nedostatku živin u nich dochází k výrazně barevným změnám. Může se jednat o část odpovědi, která zajistí rychlejší rekolonizaci řas.
Současný výzkum popisuje emitující světlo jako zástěnu, která vytvoří pro korál přátelštější prostředí proti různým změnám. Nejčastěji se jedná o odpověď proti změnám teploty a barvy se objeví po dvou až třech týdnech od stimulu. Stejný efekt se objevuje i při nedostatku živin.
Podle autorů výzkumu se jedná o dočasný stav, který může pomoct při udržení životaschopnosti korálu. Bělení korálů zůstává stále jedním z problémů, které doprovází klimatické změny na planetě.
Zdroj: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(20)30571-6
Foto:


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze