Cílem nového projektu amerických vědců je využít extrémně citlivého čichu hmyzu za účelem odhalování nebezpečných náloží. Dali proto zrod "kyberkám", tedy roboticky upraveným kobylkám. Výzkumný tým z Washingtonské univerzity v St. Louis je za pomoci implantátů přeměnil na bioroboty. Nahradit by mohli psy, cvičené pro stejné účely.
Vědci následně pozorovali reakce jednotlivých neuronů na různé chemikálie, kterým upravené kobylky vystavily. Díky tomu se jim podařilo identifikovat nervovou dráhu, která rozpoznávala výpary látek, jako dusičnan amonný, používaný teroristickými skupinami k výrobě výbušnin a vojenských bomb TNT či RDX. Kromě toho stačilo kobylkám pouhých několik set milisekund, aby na přítomnost výparů zareagovaly.
Za vhodné adepty zvolili robustní americké druhy, jejichž těla snesou váhu implantovaných technologií. Podle vědců představovalo největší výzvu nalézt způsob, jak elektrody hmyzu implantovat bez rozsáhlejší operace. Výsledným řešením byl menší řez v hlavách kobylek.
Již předchozí studie dokázaly odhalit nervové reakce na různé pachy u různých hmyzích mozků. K tomuto účelu použili britští vědci z University of Sussex v roce 2014 octomilky.
Výzkum se samozřejmě neobešel bez kritiky. Negativní názory na washingtonskou práci zazněly zejména od Alpera Bozkurta z North Carolina State University, který v minulosti s hmyzími kyborgy rovněž pracoval. Podotkl, že technologicky upravená zvířata mohou být v přírodě strůjci vážných ekologických problémů. Přes to jejich výzkum a přínos chválí.
Zdroj titulního obrázku: Baran Lab, The Washington Post, zdroj: The Byte, OneZero


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze