Vědci se již dlouhou dobu obávají o existenci banánů, tak, jak je známe. Od roku 2005 vyšlo několik vědeckých článků, které se tématem zaobírají. Zdá se, že v současnosti je situace ještě více kritická.
Smrtící houba s názvem Tropical Race 4, která způsobuje panamskou nemoc u plodů, se v poslední době čím dál častěji objevuje v Jižní Americe. Symptomy se projevují uvadnutím stopky, která drží plod u listu. Ten se pak zbarví do hněda. Následně kmen uvadá a celá rostlina kolabuje. Je nevyhnutelné, že se nemoc prožene celým kontinentem a bude mít ničivé následky.
Velké společnosti jako Chiquita a Dole tlačí na výzkumníky, aby vyvinuly nový druh banánu. Takový, který bude vůči nemoci rezistetní. Bohužel, zatím nejsou dostatečně rychlí, aby katastrofě zabránili. Klíčem je porozumět genetickému mechanismu působení houby a poté se snažit tento mechanismus potlačit genetickým přizpůsobením rostliny. Takový program funguje v Austrálii a zatím dosahuje slibných výsledků.
Zdá se, že největším problémem je pozdní reakce na rozvíjející se nebezpečí. O hrozbě v podobbě ničivé houby se ví již několik let. Zatím vědci nepodstoupili potřebné kroky k jejímu vyřešení, jelikož si vystačili jen s jedním genotypovým typem banánů.
Nemoc napadá především odrůdu Cavendish, která se prodává ve většině obchodních řetězcích po celém světě. Nikdo v současnosti nemůže určit jak dlouho bude trvat vývoj nové odrůdy. Záleží to na mnoha faktorech. Svou roli hraje samotné pěstování rostliny, délka zkoumání celého mechanismu houby a samozřejmě peníze.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie. Děkujeme.
Zdroj: PopularScience


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze