Výzkum proběhl na University of Pretoria. Vědci zjistili, že chemické sloučeniny, JmjG inhibitor ML324 a SQ109, mohou zabíjet plasmodia (původce malarie) ve chvíli, kdy je v organismu nejnebezpečnější. Zajímavostí je, že obě sloučeniny byly původně testovány proti zcela jiným nemocem, tuberkulóze a rakovině. Studie byla publikovaná v časopise Nature Communications.
Podle vyjádření WHO byl rok 2020 velice náročný pro obyvatele subsaharské Afriky, které malárie značně postihuje. Kvůli koronavirové pandemii došlo k narušení infrastruktury, která standardně zabezpečuje ochranu proti přenašeči malárie, komáry. I proto se předpokládá, že množství obětí malárie zde bude víc než u Covid-19.
O jak velký problém se může jednat, dokresluje i statistika z roku 2019, kdy zemřelo 400 000 lidí na komplikace spojené s malárii. Z toho naprostá většina z afrického kontinentu.
Problémem zůstává fakt, že většina léků zabíjí původce malárie ve chvíli, kdy se dostane do jater nebo kdy infikuje červené krvinky. Bohužel zatím nedokáží zacílit na parazita tehdy, kdy je vypuštěn z buňky. V tu chvíli se totiž stává přenostielným na ostatní lidi pomocí komářího kousnutí.
"Naším cílem je najít sloučeniny, které jsou schopné zablokovat stadia schopna přenosu," řekla profesorka Lyn-Marie Birkholz pro agenturu Reuters.
Prozatím jedinou látkou, která to dokáže je primaquine. Ten však není téměř používán kvůli jeho vedlejším efektům. Objev nových sloučenin je proto velkým příslibem do budoucna. Bohužel je jasné, že budou muset projít několika dalšími testy než se dočkáme jejich skutečného použití.
Zdroj: Nature Communications; Reuters
Foto: Егор Камелев, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze