Nový projekt z dílny World Economic Forum využívá blockchain technologie k uchování vašich biometrických údajů a dává si za cíl nahradit běžné cestovní pasy.
World Economic Forum vytvořilo ve spolupráci s Accenture a Vision-Box projekt pod názvem "Known Traveler Digital Identity", který si dává za cíl nahradit běžné cestovní pasy pomocí blockchain technologie. Uživatelé by měli své osobní údaje bezpečně uložené v mobilním telefonu. Zároveň řeší nová technologie problém s tím, že dnes často nevíme, která naše data jsou sdílena a s kým jsou sdílena. Řešení pomocí blockchain technologie umožní uživatelům získat plnou kontrolu nad sdílenými údaji a mít přehled o tom, kdo k nim získává přístup.
S nárůstem popularity letecké dopravy (odhaduje se, že do roku 2030 dojde k nárůstu počtu cestujících o 50 % oproti roku 2016) dochází k problémům s kapacitou letišť, ale také k obavám o bezpečnost. Digitální identita by měla řešit oba problémy: nabídnout rychlejší kontrolu cestujících a zároveň znemožnit cestovat pod falešnou identitou. Při použití na letišti pak dojde pouze k ověření pravosti vaší identity pomocí biometrických údajů. Vision-Box, který se specializuje na identifikaci cestujících, uvádí do provozu například gate, který ověřuje procházející cestující pomocí naskenování jejich obličeje.
Použití blockchainu jako decentralizovaného úložiště naší identity může mít i další praktická využití. V budoucnu by se pomocí této technologie mohli například identifikovat opraváři nebo řidiči taxi a ujistit vás tak, že nejde o nějaké podvodníky. Pokud se vám zdá, že to vše zní jako vzdálená budoucnost a mnoho let se ještě neobejdeme bez klasického pasu, pak vězte, že již nyní mohou cestující využít Known Traveler Digital Identity v Kanadě a v Nizozemsku v rámci pilotního testování.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze