Podle nejnovějších zpráv je zřejmé, že se posouváme o další krok blíže k efektivní produkci náhradních lidských orgánů. Tým brazilských vědců úspěšně vytiskl drobné organoidy, které plní veškeré funkce lidských jater. Mezi nimi například syntézu bílkovin, ukládání vitaminů, nebo vylučování žluči.
Za tímto účelem musel brazilský tým kultivovat a následně přeprogramovat lidské kmenové buňky, které pak pomocí 3D tisku strukturoval do vrstev, tvořící tkáň. Přestože umělá mini-játra své biologické funkci plní, mají do těch skutečných stále daleko.
"Než získáme plnohodnotný orgán, musíme stále překonat mnohé překážky. Jsme však na cestě k velmi slibným výsledkům," řekla Mayana Zatz, jedna z autorek studie, publikované v časopise Biofabrication. Tištěná játra nabízí řešení dlouhodobého nedostatku dárcovských orgánů, mohou však být pro potenciálního pacienta také bezpečnější. "Jednou z podstatných výhod je nulová pravděpodobnost odmítnutí cizorodé tkáně," dodává Zatz.
Pro zisk plnohodnotného orgánu vyvinul brazilský tým novou techniku, která seskupuje buňky do shluků, díky čemuž tištěné orgány vydrží mnohem déle, než v předchozích pokusech.
Tyto buněčné shluky se pak smísí s hydrogelem podobným bioinkem a vytisknou do trojrozměrné struktury. "V této fázi ještě nemůžeme hovořit o opravdových tkáních, neboť buňky jsou rozptýleny. Jak ovšem ukazuje naše studie, jsou schopny vyčistit krev od toxinů a produkovat albumin, tedy protein, produkovaný výhradně játry," doplnil hlavní autor práce, Ernesto Goulart.
Zdroj: Victor Tangermann, Neoscope


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze