Mezinárodní tým vědců přišel s technologií speciálního laku na dřevo, který dokáže být šetrný k přírodě a přitom nám poskytovat světlo. Zkušebním prostorem, kde se daný přípravek vyzkoušel, byl malý dům pro panenky.
Výzkumníci nejprve z balzového dřeva odstranili lignin (důležitá stavební součást dřeva) a více jak polovinu hemicelulózy. Výsledný pórovitý zbytek kmene poté napustili speciálním roztokem obsahující specifické nanomateriály (kvantové tečky/quantum dots). Právě ty po průchodu ultrafialového záření emitují světlo.
Výrobek původně ze dřeva poté stlačili a nechali dokonale vysušit. Pro odolnost výsledného produktu vědci nanesli voděodolný lak. Výsledkem byl hutný, voděodolný dřevěný film s vynikajícími mechanickými vlastnostmi. Pod UV světlem kvantové tečky ve dřevě vyzařovaly a rozptylovaly oranžové světlo, které se rovnoměrně šířilo po povrchu filmu.
Vědci tvrdí, že do dřevěného filmu mohou být zabudovány různé typy kvantových teček, které vytvářejí různé barvy vyzařovaného světla.

Poptávka spotřebitelů po ekologicky šetrných a obnovitelných materiálech přiměla vědce vyzkoumat tenké vrstvy na dřevě použitelné pro optické aplikace. Mnoho dosud vyvinutých materiálů však má některé nevýhody, jako jsou špatné mechanické vlastnosti, nerovnoměrné osvětlení, nedostatečná odolnost proti vodě nebo potřeba použití produktů a laků na bázi ropy. Qiliang Fu, Ingo Burgert a jejich kolegové vyvinuli luminiscenční dřevěnou fólii, která by mohla tato omezení překonat.
Zdroj: American Chemical Society
Zdroj úvodního obrázku: Bernard Hermant


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze