Opětovné přezkoumání fosilního materiálu z pozdní křídy odhalilo řadu nových vzorků bezzubých fragmentů čelistí pterosaurů, které byly dříve identifikovány jako ostny žraločích ploutví a rybí čelisti. Ty jsou nyní považovány za čelisti pterosaurů, odkazují na Ornithostoma sedgwicki (Seeley, 1891) a Azhdarchoidea indet. Tento materiál tak zvyšuje diverzitu bezzubých ptakoještěrů z geologické formace Cambridge Greensand.
Fosilie ve skutečnosti ostny a čelisti ryb sice připomínají, existují ale jemné rozdíly, které umožňují je rozlišit. Jedním z takových rysů jsou malé dírky, kde nervy vycházely na povrch. Trny žraločích ploutví je samozřejmě nemají, ale raným paleontologům tyto rysy zjevně unikly. Dva z objevených vzorků byly identifikovány jako pterosaur Ornithostoma, jeden další exemplář je jasně odlišný – představuje nový druh.
Exemplář nového druhu je bohužel příliš fragmentární, aby mohl být základem pro pojmenování nového druhu. Jsou zde bohužel i pochybnosti, jestli vůbec budou objeveny nějaké další pozůstatky tohoto pterosaura, protože již žádná hornina, ze které fosilie pocházejí (nalezeny byly před více než 100 lety), není odhalena.
“Tento nález je významný, protože rozšiřuje naše znalosti o starodávných a fascinujících létajících prehistorických plazech, ale také ukazuje, že takových objevů lze dosáhnout pouhým přezkoumáním materiálu ve starých sbírkách.” Říká prof. Dave Martill z Univerzity v Portsmouth.
Zdroje: phys.org
Citovaná studie: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0016787820300997
Autor titulní ilustrace: Davide Bonadonna


Michal Barták
Studuji biologii na Univerzitě Karlově, zajímám se o opylování rostlin hmyzem v tropech. Rád se učím, rád cestuji daleko za přírodou, hraju na klavír, tancuju a snažím se psát. Mám fretku a papouška.
sledovat :
Vstup do diskuze