Zatímco první z nich se zaslouží o to, abyste se týden cítili opravdu mizerně, druhý způsobí selhání orgánů a smrt - to je chřipka a ebola. Přestože se průběh obou nemocí liší, ve skutečnosti propuknou ze stejné příčiny a to díky viru, založeném na RNA.
Než se pustíme dál, měli bychom si význam tohoto biologického pojmu stručně ujasnit. RNA je molekula podobná více známé DNA, která ovšem na rozdíl od ní netvoří charakteristickou dvojšroubovici, nýbrž jednoduché vlákno. Je kopií jednoho z vláken DNA a je organismy využívána především pro syntézu proteinů. U virů například právě těch, které zaviní rozpad napadené buňky. Znamená tak pro ně naprosto esenciální molekulu, podmiňující od základu jejich existenci a schopnost napadnout další buňky.
Vir s genetickou informací uloženou v RNA stojí za některými z nejčastějších a nejvíce smrtících nemocí na světě. Vědci z Harvardu a MIT Broad Institute však objevili způsob, jak v tomto boji využít moderní technologii genové editace, známé jako CRISPR.
Zmíněné výzkumné skupiny zveřejnily svou studii v časopise Molecular Cell, která podrobně popisuje vytvoření technologie CARVER (Cas13-Assisted Restriction of Viral Expression and Readout). Tento systém využívá enzym CRISPR Cas13, který zcela přirozeně dovede zacílit na virovou RNA a efektivně ji zlikvidovat. Enzym Cas13 pochází z bakterií, které se stejně jako lidé mohou virem „nakazit“ a funguje tak jako jakýsi jejich primitivní imunitní systém.

Tým zkoumal RNA těchto virů a hledal sekvence, na které by enzym Cas13 zacílil. Konkrétně je zajímaly části genetické informace, které by byly pro existenci viru tak důležité, že by jejich poškození enzymem vedlo k jeho zániku.
„Teoreticky byste mohli tento enzym naprogramovat tak, aby cílil na jakoukoli část genetické informace viru,“ říká výzkumník Cameron Myhrvold v tiskové zprávě Broad Institute. „Čelíme ovšem obrovské druhové rozmanitosti a vysoké rychlosti, se kterou se viry mění. Střih pomocí Cas13 by tak v okamžiku změny genomu nemusel mít žádný účinek.“
Američtí vědci testovali systém pomocí lidských buněk, napadených třemi různými viry, založenými na RNA – lymfocytární choriomeningitidou, virem chřipky typu A a virem vezikulární stomatitidy. Enzymy Cas13, které výzkumníci do infikovaných buněk vstříkli, snížily do jednoho dne hladinu virové RNA až 40 krát. Enzym tak s určitou mírou dovedl viry eliminovat.
Poté zkombinovali enzym s diagnostickým nástrojem, zvaným SHERLOCK, který poskytl schopnost hladinu virové RNA měřit. Kombinace těchto dvou systémů tak dala zrod zbrusu nové technologii, pojmenované CARVER.
„Technologie CARVER by se mohla stát klinickým nástrojem k diagnostice vzorků pacientů a následné léčbě virové infekce,“ dodala členka týmu Catherine Freije. Jsme tak na dobré cestě k prvnímu možnému využití biotechnologie CRISPR v lékařské praxi.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: Futurism, Molecular Cell
https://www.cell.com/molecular-cell/fulltext/S1097-2765(19)30698-7#%20


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze