Podle nedávné zprávy amerických průmyslových analytiků ABI Research bude rok 2021 rokem, kdy elektrická vozidla přestanou být okrajovým produktem automobilového průmyslu. A to především díky řadě novým a cenově dostupnějším modelům, jako jsou VW ID.3, ID.4 a Ford Mustang Mach-E, které právě přicházejí na trh.

„Tento přechod od okrajového produktu k hlavnímu proudu bude založen na zavedení levných modelů elektromobilů, které uspokojí typické požadavky na kilometrový výkon za přijatelnou cenu,“ uvedl James Hodgson, hlavní analytik společnosti Smart Mobility & Automotive společnosti ABI Research.

Podle zprávy pak do konce tohoto desetiletí budou elektromobily tvořit čtvrtinu všech nově dodaných vozidel.

Přirozeně bude postupem času docházet k tomu, že na některých trzích, jako je Velká Británie a Norsko, kde dochází k postupnému omezování prodeje nových benzinových a naftových vozidel, bude podíl elektromobilů mezi všemi dodanými vozy ještě vyšší. Řidiči prostě nebudou mít při koupi nového vozidla na výběr jiné než to na elektrický pohon.

Předpokládalo se, že i rok 2020 bude rokem elektromobilů, ale v souvislosti s pandemií a na ni navazující hospodářský útlum však s předpoklady zamíchal. Výzkum společnosti ABI ve skutečnosti naznačuje, že v následujících letech neuvidíme vzkvétající prodej automobilů z posledního desetiletí, který se vrací minimálně dalších pět let, protože se svět vzpamatovává z hospodářského poklesu. 2021 tedy nemusí být sám o sobě průlomovým rokem, ale měl by být považován za potenciální bod zlomu – začátek významné změny, která nabere tempo a bude pokračovat v příštích 10 letech.

Prodej elektromobilů po celém světě jde určitě správným směrem a mnozí by se mohli domnívat, že elektromobily jsou již na silnicích běžné. Jak však upozorňuje Roadshow, společnost Tesla v loňském roce dodala na celém světě téměř 500 000 vozidel, nicméně ve stejném časovém období došlo jen v USA ke koupi více než 3 milionu pickupů. Ve skutečnosti tak mají před sebou elektromobily stále dlouhou cestu, než se stanou „hlavním“ motoristickým vozidlem.

O elektromobilitě na CZECHSIGHT čtěte také:

Zdroj: https://www.bodyshopbusiness.com/study-says-evs-will-enter-automotive-mainstream-in-2021/

Foto: Maxim Hopman, Unsplash