Podle nově nasbíraných dat byl uplynulý červenec nejteplejším měsícem v historii měření. Podle U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) byl překročen světový průměr o 0,95 stupně Celsia oproti údajům z 20. století.
Údaje NOAA byly nezávisle potvrzeny i dalšími třemi institucemi z USA, Evropy a Japonska. Pro srovnání, data z Berkeley Earth ukazují, že byl červenec teplější o 1,22 stupně Celsia oproti preindustriálnímu období.
Ve vyjádření generálního sekretáře Kopernikova institutu pro klimatické změny, António Guterrese stojí: "Dříve jsme prožili velmi horká léta. Toto léto, ale není takové jako za našeho mládí. A už vůbec ne jako za mladých let našich předků." Petteri Taalas ze Světové meteorologické organizace k tomu dodává, že se v případě července jedná o řadu lokálních a světových maxim, která budou mít globální dopad.

Pokud se bude teplota držet v podobně vysokých teplotách i po zbytek roku, dá se předpokládat, že se období od roku 2014 stane oficiálně nejteplějším v historii. Pro zajímavost můžeme dodat, že z deseti nejteplejších červenců od počátku měření jich bylo zaznamenáno devět od roku 2005.
Letošní červenec se do dějin zapíše především kvůli arktickým požárům, táním Antakrtického ledového masivu a vlnám veder, které zasáhly většinu kontinentů. Island oficiálně ztratil svůj první ledovec kvůli klimatickým změnám. V příštích 200 letech se očekává, že stejný osud zasáhne ostatní islandské ledovce. Grónské území zasáhla podobná pohroma, kde byla vypozorována ztráta 197 miliard tun vody. Ta by sama stačila na zvednutí hladiny oceánů o 0,5 milimetru. Je jasné, že těmito zprávami situace ohledně globální změně klimatu nekončí. Právě naopak.
Zdroj: Thinkprogress


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze