Festival věnovaný vesmírným technologiím, kosmickému vzdělání i businessu potrvá od 6. do 14. listopadu 2020 a nabídne bohatý program pro všechny fanoušky vesmíru. Týden plný přednášek, panelových diskuzí a živých vysílání oslaví vesmírné úspěchy v Evropě i v České republice a seznámí návštěvníky s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy.

Festival nabídne program pro děti i studenty

Čtyři dopoledne v průběhu festivalu budou určena pro děti. Mladí zájemci o vesmír se tak mohou těšit na zábavné přednášky i experimenty. Dozví se informace o naší sluneční soustavě, ale i o programování počítačů na Mezinárodní vesmírné stanici. Učit se budou o exoplanetách a kometách.

Pro studenty a absolventy vysokých škol je, mimo jiné, během festivalu nachystaná panelová diskuze. Dozví se, jak se mohou zapojit do kosmických aktivit v České republice i zahraničí. Zjistí, že pro zapojení do vesmírných aktivit není nutné studium kosmického inženýrství, ale možnosti mají i studenti informatiky, strojírenství, ale i třeba biologie nebo psychologie. V panelové diskuzi vystoupí mladí lidé, kteří pracují ve výzkumu, založili startup, absolvovali stáž v Evropské kosmické agentuře (ESA) nebo se vydali do českých kosmických firem.

Studenti se mohou také přihlásit do online hackathonu Act in Space. V rámci soutěže budou účastníci během dvou dní řešit výzvy kosmických organizací a firem z oblastí vesmírných technologií, satelitních dat a high-tech patentů i metod vzdělávání. S řešením úkolů jim budou pomáhat mentoři z oblasti byznysu i technologií. Vítězové si odnesou hodnotné ceny.

Ženy z oboru se podělí o své příběhy

České ženy pracující ve vesmírném sektoru se představí v panelové diskuzi a podělí se o své příběhy a zkušenosti. Mezi představitelkami této cesty se objeví vědkyně působící v Čechách i zahraničí, ale i žena pracující v Evropské kosmické agentuře (ESA).

Uplatnění firem ve vesmírných technologiích

Pro firmy bude připraven blok Gate2Space, ve které se dozví o možnostech zapojení do programů ESA. Kosmický sektor totiž nabízí mnoho špičkových technologií pro více průmyslových odvětví, jakými jsou například automotive, strojírenství, nanotechnologie či energetika.

Důležitou součástí celého týdne budou přednášky vědců z Akademie věd České republiky, kteří představí českou stopu na misích Solar Orbiter nebo LISA. Zazní bližší informace o výzkumu Slunce, ale i černých dírách nebo výzkumu Marsu a rudých skřítcích. I české firmy představí svůj podíl na mezinárodních misích, jakými jsou například mise HERA nebo PLATO a mnoha dalších zajímavých projektech.

Dalším velkým tématem budou kosmické startupy inkubované v business akcelerátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC Prague. Řeč bude o tom, jak se kosmické technologie dají využít na Zemi a jak se malé začínající české firmy podílejí na kosmických aktivitách. Panelové diskuze se uskuteční také na téma spolupráce průmyslu a vědy na poli kosmických aktivit nebo na téma družic a jejich užitku pro planetu Zemi.

Kompletní program již brzy najdete na www.czechspaceweek.com.

Czechsight je mediálním partnerem Czech Space Week.