Rakovina, tedy nádorové onemocnění, je velmi komplexní, složité a různorodé. Při nádorovém bujení se populace buněk vymkne kontrole, začne se množit a růst. Náš imunitní systém je mnohdy schopný tuto chybu detekovat a opravit, případně buňku zahubit, aby se chyba nešířila dál. Je to tedy neškodné bujení, nezhoubný nádor. Některé nádory, těm říkáme maligní, jsou však extrémně nebezpečné, například leukemie (nádorové onemocnění, které vychází z krvetvorné tkáně a z lymfatických uzlin).
Léčba rakoviny je jedním z nejzkoumanějších problémů a soustředí se na ni mnoho laboratoří po celém světě. Už proto, že její projevy jsou nakolik rozdílné a může postihnout různé části těla. V současnosti existuje mnoho léčebných metod. Od chirurgického odstranění nádoru, chemoterapii, radioterapii, termoterapii, imunoterapii, hormonální terapii, biologickou léčbu, až po různé alternativní přístupy.
„Zahájení testů naší látky na lidech je skvělá zpráva a důležitý milník na cestě k nové léčbě pro onkologické pacienty.“ Uvadí Pavel Majer, vedoucí skupiny Drug Discovery při ÚOCHB. Ačkoliv je to ohromný úspěch a naděje, klinické testy nejsou zdaleka poslední, co látku čeká, než bude moct být uvedena na trh.
Čím je látka DRP-104 výjimečná a na jakém principu funguje? Tato látka uvolňuje v nádorech antimetabolit DON. Antimetabolity jsou látky, které zasahují do metabolismu konkrétních přirozených sloučenin. DON zastavuje buněčný metabolismus glutaminu. Díky tomu poklesne dusík v těle a dojde k potlačení rakovinového bujení. Vědci se domnívají, že léčba by mohla dosahovat lepších účinků obzvlášť v kombinaci s imunoterapií. Klinickým testům předchází mimo jiné testování na zvířatech. Při těchto testech bylo prokázáno, že po aplikaci DRP-104 jsou buňky citlivější na PD-1. PD-1 jsou protilátky které posilují vlastní imunitní odpověď organismu.
„Než se potenciální lék poprvé dostane do fáze klinických testů na lidech, musí projít dlouhou cestou a mnoha dílčími zkouškami. Většině kandidátních látek se to nikdy nepovede. Zahájení klinických testů je tak samo o sobě velmi vzácný úkaz a výraz velké důvěry k této molekule. Jsme pyšní, že se něco takového povedlo další látce vymyšlené v našem ústavu,“ uvedl Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Zdroje:


Roy PS, Saikia BJ. Cancer and cure: A critical analysis. Indian J Cancer. 2016 Jul-Sep;53(3):441-442. doi: 10.4103/0019-509X.200658. PMID: 28244479.
Zdroj úvodní fotografie: freestocks, Unspash


Kristina Hakenová
Vášnivá studentka, která skáče z divadla do laborky a z laborky do hor. Neurovědy, Univerzita Karlova.
sledovat :
Vstup do diskuze