Headset funguje jak v režimu drátového spojení s počítačem, tak jako samostatná jednotka. Tento nový VR headset má za cíl změnit současné restriktivní směřování trhu s VR zařízeními, které prosazují velké firmy jako Meta (původně Facebook). V reakci na momentálně rozšířené restrikce bude Somnium VR One headset naopak postaven na co možná nejotevřenější platformě. Somnium VR One má za cíl poskytnout špičkový imerzivní zážitek, a to jak v drátovém, tak bezdrátovém módu. Finální verze bude poháněná operačním systémem Android a headset bude možné neomezeně používat i pro komerční účely. Díky tomu, že budou zdrojové kódy otevřené a dostupné, půjde o skvělé řešení i pro komerční sféru.

„Každý uživatel by měl mít právo na to plně vlastnit koupený hardware, a zároveň i mít možnost zakoupené zařízení upravovat, vylepšovat či opravovat. Chceme poskytnout nerestriktivní hardwarové i softwarové prostředí pro všechny VR nadšence po celém světě. 3D modely jednotlivých částí headsetu bude možné stáhnout z internetu, takže si je snadno vyrobí kdokoliv s přístupem k 3D tiskárně. Zdrojové kódy pro operační systém Android budou k dispozici ve veřejném úložišti. Naším cílem je svoboda pro metaverza, ve kterých budeme v budoucnu trávit mnohem více času,“ vysvětluje Artur Sychov, zakladatel a CEO Somnium Space.

Josef Průša, CEO Prusa Research, má k open-source stejný postoj: „Bude to jedině dobře, když bude více firem u svých produktů, a tím nemyslím jen VR headsety, využívat výhod otevřeného kódu a komunitního přístupu jako naše tiskárny Original Prusa. Každý si bude moci stáhnout 3D model headsetu Somnium Space z Printables.com a vytisknout si součástky doma na své tiskárně.“

Pro optimalizaci výrobních nákladů budou elektronické komponenty a proprietární čočky sériové vyráběny ve spolupráci s Vrgineers, k prodeji budou na webu Somnium Space. Bude tedy možné si tyto součástky zakoupit, plastové díly vytisknout na 3D tiskárně a headset si postavit doma. V prodeji ale bude samozřejmě i zcela sestavená verze.

„Výrobní zázemí celého projektu stojí na pevných základech firmy Vrgineers, která má hluboké technické znalosti spojené s výrobou profesionálních headsetů pro virtuální a smíšenou realitu. Projekt je zaštítěn přímými investicemi firem Somnium Space a Prusa Research do Vrgineers,“ dodává Marek Polčák, CEO Vrgineers.

Zdroj: TZ Insight
Foto: Chris Leipelt, Unsplash

Více z technologií na CZECHSIGHT:

Nová éra digitální biologie je tu: Umělá inteligence predikovala strukturu více než 200 milionů proteinů – tedy téměř všech, které známe
Jeden z největších úspěchů umělé inteligence v přírodních vědách za poslední dobu. I tak lze popsat počin, kterého dosáhl program AlphaFold společnosti DeepMind. Umělá inteligence predikovala dle aminokyselinové sekvence 3D strukturu téměř všech známých proteinů a otevřela dveře novému výzkumu.
Týden inovací 2022: Svět ještě nekončí! Energetická krize zásadní otázkou konference
V pondělí 10. října začne v centru Cubex 7. ročník Týdne inovací ČR. Zaměří se na to, jak se díky chytrému využívání inovací a moderních technologií co nejlépe vypořádat s následky současných ekonomických problémů a jak se v nejistých dobách lépe vyrovnat s nečekanými událostmi.