Zapojit se do projektů celoevropského formátu je snem každého vědce. Robert Hanus, vedoucí vědecké skupiny Chemie společenského hmyzu na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, uspěl mezi více než osmdesáti uchazeči a získal tak možnost zapojit se do projektu SMELLODI. Tento projekt je součástí programu Evropské komise Hop On Facility, který dává příležitosti vědcům z třinácti novějších členských států unie zapojit se do již probíhajících grantových projektů. Čeští vědci doplní tým sedmi vědeckých institucí z Německa, Izraele a Finska.
„Díky programu Hop On Facility se můžu i po čtyřicítce začít věnovat úplně jiné oblasti výzkumu než doposud. Grantové agentury by totiž stěží samostatně podpořily člověka, kterému v daném oboru chybí profesní historie,“ komentuje Robert Hanus. V programu Hop On je totiž klíčovým aspektem význam partnera pro celé konsorcium.
Skupina Roberta Hanuse disponuje špičkovým dvojdimenzionálním plynovým chromatografem, který je navíc vybaven čichovým portem. To znamená, že nejenom dokáže oddělit jednotlivé složky vůně, ale rovnou je i zavést do nosu člověka. Robert Hanus dokázal, že má skvělý nos na příležitosti. V rámci svého hlavního projektu se totiž věnuje chemické komunikaci hmyzu a záznamu chemických profilů na hmyzím těle. Společně s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK nicméně zjistili, že touto technikou dokáží rozlišit a popsat tělesné vůně jednotlivých lidí.
„Je mimořádně zajímavé dozvídat se, jaké chemické látky rozhodují o tom, že nám někdo nebo něco doslova voní a o tom, co v nás vyvolává pozitivní nebo negativní emoce,“ říká ředitel ÚOCHB profesor Jan Konvalinka.
Tělesný pach a věda
K čemu ovšem je digitalizovat lidskou vůni? Opusťte romantické představy o překlenutí stesku z odloučení blízké osoby. Tělesný pach je důležitým diagnostickým parametrem při odhalování řady nemocí. Například Parkinsonova choroba je charakteristická změnou v tělesném pachu nemocného ještě dřív, než dojde k propuknutí prvních příznaků. A zajisté jste slyšeli o psech, kteří jsou schopni podle tělesného pachu pacienta identifikovat toho s rakovinou. Naše tělesná vůně reaguje mimo závažné nemoci i na zánětlivé procesy, hormonální změny nebo naši výživu.
Za náš charakteristický tělesný pach jsou převážně zodpovědné apokrinní – tzv. aromatické – potní žlázy. Ty se nacházejí v podpaží, v oblasti ušních lalůčků a v okolí pohlavních orgánů a prsních bradavek. Určitě jste si ale všimli, že před důležitou prezentací má váš pot výraznější pach než po hodince v posilovně. Apokrinní žlázy jsou velmi citlivé na adrenalin a naše vůně se mění v průběhu dne v závislosti na našem emočním rozpoložení. Aby bylo možné tyto vůně správně identifikovat, je zapotřebí do projektu zapojit co nejvíce dárců vůně ale i citlivých nosů. Zapojit se můžete i vy z pohodlí domova vyplněním on-line dotazníku k tělesným vůním na smellodi.eu. Dotazník je zcela anonymní a dostupný i v češtině.
Přestože se ve škole učíme, jak je lidský čich nedokonalý, lidská vůně hraje v našich životech zásadní roli, jejíž význam si ani neuvědomujeme. Z dat publikovaných v Philosophical Transactions of the Royal Society B vyplývá, že očichávání sebe sama je jedno z nejběžnějších lidských chování, jak získat informace nejen o sobě, ale rovněž o lidech ve svém okolí. Například téměř 92 % respondentů uvedlo, že přes den přičichají ke svému podpaží, povětšinou za účelem ověřit, zda nevoní špatně. V mužském světě zase okolo tří čtvrtin respondentů přiznalo, že se dotýkají svého rozkroku a pak si přivoní k rukám. Pach rukou nám totiž poskytuje informace nejenom o nás samotných, ale i o lidech a věcech, kterých jsme se dotýkali.
Ve vzduchu je cítit změna. Projekt digitalizace lidské vůně může nejenom pomoci k hlubšímu pochopení „chemie“ mezi lidmi, ale zejména zachránit řady životů díky včasné diagnostice závažných onemocnění.
Zdroj: Tisková zpráva AV ČR
Úvodní obrázek: Ana Essentiels on Unsplash

Vstup do diskuze