Harvardský genetik George Church je poměrně kontroverzní postavou vědeckého světa. Řadí se mezi významné průkopníky manipulace s DNA, na čemž ještě není nic zarážejícího. Velkou diskuzi a vlnu negativních reakcí ale vyvolávají jeho projekty. Church chce totiž naklonovat vyhynulé mamuty, zvrátit lidské stárnutí, nebo pracovat na tvorbě super lidí. Jedním z jeho chystaných projektů je také aplikace, která by měla propojovat uživatele na základě pravděpodobnosti předání genetických chorob potomkům. Church v rozhovoru pro americkou televizi CBS prohlásil, že je možné spojit dva lidi tak, aby se vyloučil výskyt genetických chorob u jejich potomků. Jediné co k tomu potřebujeme je, aby si tito lidé nechali přečíst svůj genom.

Genetické choroby totiž často vznikají kvůli recesivním genům. Pokud zdědí potomek recesivní gen od obou rodičů, dochází u něj často k velkému riziku vzniku choroby. Pokud ale od jednoho z rodičů zdědí odpovídající dominantní gen, dojde typicky k zastínění recesivního genu a potomek se narodí "zdravý". Seznamovací aplikace by tak měla nejprve vyzvat uživatele k odevzdání vzorku slin ke genetické analýze, která se zaměří na potenciální vznik 120 genetických chorob. Výsledky by byly zcela důvěrné a žádný z dalších uživatelů by se je nedozvěděl. Aplikace by je však využila k tomu, aby vybrala pouze geneticky "kompatibilní" protějšky, které by vám pak zobrazila. Zbytek by již fungoval jako u jiných seznamovacích aplikací.

Aplikace by tak umožnila párovat pouze uživatele, kteří si navzájem zastíní recesivní geny dominantními. Zde musíme samozřejmě dodat, že ještě nějaký čas potrvá, než bude každý z nás mít zmapovaný svůj genom. Přesto již našla myšlenka George Churche zástupy zděšených kritiků. A není se čemu divit. Mnozí upozorňují, že partneři se mají dávat dohromady na základě porozumění a lásky a že i rodiče se shodně recesivními geny mohou mít zcela zdravé děti. Další zdůrazňují, že i lidé s genetickými poruchami mohou mít zcela hodnotný život.
Nabízí se samozřejmě i otázka, zda bychom vůbec měli usilovat o budování dokonale zdravé společnosti plné "superlidí". Mnozí odborníci upozorňují také na to, že lidská DNA a její variabilita je výsledkem dlouhé evoluce a že současná věda stále přesně nerozumí významu jednotlivých genetických mutací. Ty totiž sice mohou ve vzácných případech způsobovat závažné choroby ale v "normálním" případě jsou často zdrojem adaptace různých lidí na odlišné životní podmínky v různých částech světa. Kritici tak varují, že bychom se neměli pomocí podobných projektů snažit snížit genetickou diverzifikaci naší společnosti.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze