Představte si, že máte doma záchod, který nejdříve naskenuje vaše pozadí, aby rozpoznal, kdo na něm sedí. Pravda, zní to dost bizarně, ale přesně takto funguje experimentální toaleta vyvinutá na Stanfordské univerzitě. Ta rozpozná uživatele i pomocí naskenování jeho otisku prstů ve chvíli, kdy se dotkne splachovadla. Následně se pustí do analýzy jeho moči a stolice. Cílem celého projektu je odhalit různá onemocnění, aniž by člověk musel překonat stud k návštěvě doktora nebo podstupovat nepříjemná vyšetření. Člověk vlastně nemusí dělat vůbec nic navíc, jen používat toaletu zcela běžným způsobem.
Autoři studie publikované včera v Nature biomedical engineering využili speciální zařízení, které montovali na zcela běžné toalety. Zařízení se aktivuje automaticky a dokáže snímat vše co vylučujete. A to tak detailně, že následná diagnostika je stejně přesná, jako kdyby ji prováděl odborný lékař. Jedná se především o analýzu zabarvení moči a stolice, ale i pozorování její tuhosti nebo množství. Vše se vyhodnocuje pomocí složitých algoritmů využívajících umělé inteligence.
Studie se zúčastnilo 21 lidí, kteří upravené toalety využívali po dobu několika měsíců. Právě dlouhodobý monitoring pacientů je hlavní výhodou tohoto řešení. Záchod uchovává všechna data zcela anonymně, ale v případě potřeby jsou k dispozici pro pacientova lékaře. Podle autorů studie dokáže odhalit například infekce močového měchýře, rakovinná onemocnění, cukrovku nebo riziko selhání ledvin. Mohlo by tak jít o užitečnou pomůcku do domácnosti. Skenování pozadí nám ale pořád připadá trošku jako úlet.
Zdroje: https://www.nature.com/articles/s41551-020-0534-9
CNET
Úvodní obrázek: Unsplash


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze