Úředníci v čínských městech nasadili do boje s epidemií novou zbraň. Pomocí infračervených senzorů hodlají skenovat cestující na železničních stanicích a letištích za účelem sledování známek koronaviru 2019-nCoV. Technologie byla nasazena například v Pekingu, či Šen-čenu.
Systém, vyvinutý technologickým gigantem Baidu, využívá infračervený paprsek, který měří tělní teplotu snímaných cestujících. Pasažéry, vykazující známky horečky systém zachytí a je jim následně znemožněno cestovat. Čínské úřady považují tento přístup za progresivní krok proti šířící se epidemii.
Senzory, zaznamenávající teplotu, jsou však pouze jedním z mnoha high-tech způsobů, kterým se čínští činitelé snaží šíření viru omezit. Nemocnice v Šanghaji například používá pro dezinfekci oddělení pracujících s koronavirem čistící roboty, vyvinuté Shanghai Lingzhi Technology, pomocí kterých se snaží zabránit infikování dalších pacientů.
V periferních částech země používají místní úřady drony, vybavené reproduktory. Ty sledují občany, pohybující se na otevřených prostranstvích bez obličejových masek. Ve videu, zveřejněném na Twitteru státním médiem Global Times, upozorňuje dron starší ženu v provincii Vnitřní Mongolsko, aby se vrátila domů a nezapomněla si mýt ruce.
Nasazeny byl rovněž chatboty, fungující na principu umělé inteligence, které odpovídají na dotazy volajících a udílejí rychlá doporučení jak se za stavu epidemie chovat. Během pěti minut je chatbot schopen přibližně 200 hovorů, ve kterých rovněž shromažďuje informace o zdravotním stavu a místu bydliště.
Zdroj: The Neoscope

- TECHNOLOGIE
- Technology
- KORONAVIRUS
- CORONAVIRUS
- MEDICÍNA
- MEDICINE
- ZDRAVÍ
- HEALTH
- ČÍNA
- CHINA
- EPIDEMIE
- EPIDEMIC

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze