Nové klimatické cíle Číny oznámil v úterý čínský prezident Xi Jinping na valném shromáždění OSN. Toto oznámení je všeobecně vnímáno jako velmi důležitý krok k naplnění Pařížské dohody a včasnému zastavení změny klimatu.
V současnosti je Čína největším světovým producentem skleníkových plynů, celkově vypouští více než čtvrtinu světových emisí. Její klimatické ambice tak mají výrazný dopad na celý svět. V nedávné době byla Čína terčem kritiky vzhledem k jejímu neplnění závazků plynoucích z Pařížské dohody a rozšiřování výroby elektřiny z uhelných zdrojů.
Tímto oznámením se však Čína postaví po boku Evropské unie, která loni oznámila svůj cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 a v minulém týdnu navrhla zvýšit své klimatické ambice do roku 2030. Podobně jako představitelé EU, i Xi Jinping ve svém proslovu vyzval ostatní země, aby obnovu ekonomiky zasažené COVID-19 vedli "zeleným" směrem.
Podle pozorovatelů je možné, že se tímto krokem Čína chce prezentovat jako nový velký světový hráč vedoucí ostatní země ke společnému blahobytu, a zejména chce v této roli nahradit Spojené státy americké, které nedávno jako jediné na světě od Pařížské dohody ustoupily. Ať už je toto oznámení však vypočítaný krok vedoucí ke zvýšení čínského vlivu či ne, pokud Čína své plány naplní, povede to výraznému snížení světových emisí a zpomalení změny klimatu.
"Čína není jen největší světový producent skleníkových plynů, je také největším investorem do světové energetiky a má největší trh, takže její rozhodnutí budou mít výrazný vliv na odklon od fosilních paliv na celém světě," řekl Richard Black, ředitel Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU).
"Dnešní oznámení je také významným povzbuzením pro Evropskou unii, jejíž představitelé nedávno žádali Čínu o přijetí opatření ke snižování emisí. Ukazuje to, že mezinárodní snahy o zastavení změny klimatu zůstávají naživu navzdory snahám Donalda Trumpa a brazilského prezidenta Jaira Bolsonara," dodal Black.
Zdroj: BBC
Úvodní obrázek: Šanghaj, Čína. Pxhere, CC0


Vstup do diskuze