Fúzní reaktor, neboli tokamak, využívá extrémně silného magnetické pole k udržení rozžhaveného plazmatu (k procesu jsou potřeba teploty přesahující 100 milionů stupňů Celsia) a zabránění jeho kontaktu se stěnami komory. Pomocí kontrolované termojaderné fúze může být vytvořeno obrovské množství energie. Bavíme se totiž o procesu, který napodobuje reakci probíhající v jádru slunce.

Celá technologie má ale stále mnohé limitace. Problém představuje udržení plazmatu pod kontrolou na delší dobu. V současnosti fungující tokamaky jsou zároveň příliš malé na to, aby umožnili produkci elektřiny ve větším měřítku. Ohřev a udržení plazmatu přitom spotřebuje mnohem více energie než je následně vyrobeno během krátké fúzní reakce.

Odborníci si přesto od této technologie slibují obrovský potenciál do budoucna. Čínští vědci na svém projektu pracují od roku 2006 a nyní sebevědomě tvrdí, že jejich tokamak by mohl být důležitým zlomem ve využití jaderné fúze. Testy provedené v reaktoru, který ponese název HL-2M, mají přinést důležitá data ohledně možností, jak efektivněji kontrolovat rozžhavené plasma. Čínský tokamak bude schopný rozehřát plasma na neuvěřitelných 200 milionů stupňů Celsia, což představuje třináctinásobek teploty jádra slunce.
obrázky: vox.com, Čínská akademie věd


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze