Čínská společnost EHang, specializující se na vývoj autonomních letounů, představila novou technologii, využitelnou pro hašení požárů. Létající "hasič" EHang 216F je odbočkou od tradičních produktů této firmy, která se doposud zaměřovala především na osobní dopravu.
EHang 2016F vychází ze stejných kolejí a unese šest bomb, obsahujících až 150 litrů hasící pěny. Zároveň je schopen eliminovat požár v okruhu 5 kilometrů od stanice. Po příletu na místo zásahu využívá letoun k lokalizaci ohně kameru s optickým zoomem. Kromě hašení dovede za pomoci laserového naváděcího systému rovněž zaměřit a rozbíjet okna.

Ačkoli se vývojáři o příliš technických parametrů nepodělili, víme, že je letoun schopen dosáhnout rychlosti 130 km/h a udržet se ve vzduchu až 21 minut. Letoun EHang 2016F je autonomní a předpokládá se, že by byl bezprostředně po lokalizaci požáru na dálku vysílán k místu zásahu jakožto první linie. Zde je pak schopen čelit plamenům ve výšce až 600 metrů nad zemí. Tento okamžitý zásah by tak mohl snadno vyřešit mnoho menších požárů, zabránit větším škodám a předejít nasazení lidských sil. O schopnostech létajícího hasiče se můžete přesvědčit na níže přiloženém videu.
Požáry ve velkých výškách jsou na celém světě rostoucím problémem. Výška hasičských žebříků a dosah hadic je obvykle menší než 50 metrů a pro tento účel tudíž zcela nedostačující. Jejich použití je navíc často omezeno pouze na jednu stranu budovy. EHang 2016F by se tak mohl v budoucnu stát skutečně užitečným pomocníkem.

Zdroj: EHang, New Atlas, zdroj titulní fotografie: EHang

- TECHNOLOGIE
- Technology
- ROBOTIKA
- robotics
- DRONY
- DRONES
- DOPRAVA
- TRANSPORT
- AUTONOMIE
- AUTONOMY
- ČÍNA
- CHINA

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze