Čínská komunistická strana využívá různé represe k potlačování více než milionu muslimských Ujgurů v provincii Sin-ťiang. Z regionu se stala antiutopická oblast plná sledování a teroru. Vše slouží zároveň jako testovací laboratoř pro technologie, které se Čína chystá dodávat dalším státům v rámci snahy nastartovat svoji ekonomiku a dostat se ze zadlužení.
To vše zapadá do čínského vládního programu, který byl prezentován pod názvem Made in China 2025. V něm si čínská vláda dává za cíl podpořit rozvoj čínských firem, tak aby se země stala světovým lídrem v oblastech jako jsou robotika, umělá inteligence, nebo například elektrické automobily. Jednoduše řečeno, Čína se chce transformovat ze země vyrábějící hračky a textil na lídra moderních technologií. Tento plán se stal také ústředním bodem kritiky ze strany Spojených států amerických, upozorňujících na nekalé obchodní praktiky Číny.
Čína pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga využívá v regionu Sin-ťiang databázi která má údajně 68 miliard záznamů (více: The New York Times), což je skoro čtyřikrát více než v případě databáze FBI. Samozřejmostí je nasazení zařízení na rozpoznání obličeje. Podle New York Times odebírají také čínští vědci vzorky krve Ujgurů a snaží se vyvinout mechanismus, který umožní předpovědět vzhled osoby podle jejího DNA. Čína si již domluvila spolupráci s vládou Zimbabwe, která se bude podílet na vývoji aplikace na rozpoznání obličeje. Mnohé autoritářské státy by se měly v budoucnu stát zajímavým klientem pro čínské společnosti vyvíjející sledovací technologie.
Na závěr uveďme, že represe v regionu Sin-ťiang docela zapadají do čínské historie. Není to poprvé, kdy se čínské vedení snaží pomocí teroru převychovat "neposlušné" obyvatele. Již Mao, zakladatel Čínské komunistické, se snažil vytvořit dokonalou společnost pomocí pracovních kempů a převýchovy obyvatel.
zdroj: Business Insider, New York Times


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze