V nekončící válce s mikrobiálním světem byla objevena nová metoda, která může nalézt uplatnění v léčbě infekčních onemocnění. Čínští vědci, kteří svou práci publikovali v časopise ACS Central Science, představili svou "chytrou náplast", která detekuje bakteriální infekci a podobně jako chameleon specificky mění barvu.
Náplast Paper-based band-aid (PBA) je zpočátku zelené barvy. V okamžiku její aplikace na poranění však reaguje na přítomnost infekce a zbarví se do žluta. Následně do rány uvolní vestavěné antibiotikum. Pokud však náplast detekuje rezistenci, zčervená. Lékař následně může bandáž ozářit, což způsobí, že materiál uvolní speciální molekuly, které bakterie usmrtí či oslabí. Tyto látky se souhrnně nazývají kyslíkové radikály, vysoce reaktivní molekuly, schopné likvidace živých struktur.

Když čínský tým testoval inteligentní náplast na myších, zkrátil tak významně dobu hojení ran, které byly infikovány bakteriemi E. coli, citlivými na dodaná léčiva i rezistentními kmeny. Na níže přiloženém obrázku můžete vidět, jak náplast měnila barvu podle rostoucí koncentrace bakterie v myší ráně.

Jelikož mohou náplasti samy bakterie detekovat a okamžitě na jejich přítomnost reagovat, mohou tak dramaticky zkrátit dobu mezi vznikem infekce a zahájením léčby. Jejich účinek výrazně zesiluje schopnost informovat o případných rezistencích vůči antibiotikům. To dělá čínský výzkum skutečně přínosným a dává naději na možné řešení této problematiky.
Zdroj: Kristin Houser, The Neoscope, ACS Central Science


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze