Se zprávou přišly jako první New York Times a podle některých zdrojů může dojít k propuštění až 6000 zaměstnanců WeWorku, což by představovalo téměř polovinu současné pracovní síly ve firmě. Připomeňme, že gigant nabízející sdílené kanceláře po celém světě se vzpamatovává z fiaska, kterým byl zářijový pokus o vstup na burzu. Cena společnosti spadla ze 47 na 10 miliard dolarů. Investoři se rozhodli zbavit generálního ředitele Adama Neumanna, který dostal příjemný padák v podobě 1,7 miliard dolarů. Aby toho nebylo málo, WeWork vykázal ve třetím kvartálu ztrátu 1,25 miliard dolarů.
WeWork by měl oznámit propouštění každým dnem v rámci představení plánu na dalších pět let, který má zachránit společnost vzpamatovávající se ze situace na pokraji krachu. Od toho firmu zachránila infuze v podobě 10 miliard dolarů od japonské investiční společnosti SoftBank, která minulý měsíc převzala kontrolu nad WeWorkem. Co ale stálo za takovým pádem společnosti, která byla považována ze největší zázrak mezi technologickými startupy a která se doslova chlubila tím, jak změní svět?

Celá bublina začala praskat poměrně záhy po oznámení chystaného vstupu na burzu. Investoři začali zjišťovat, že existuje obrovský rozdíl mezi ambiciozními prohlášeními Adama Neumanna a skutečnou situací WeWorku, jehož ztráty rostly i přes zvyšující se příjmy. K tomu se přidalo několik střetů zájmů pravě u generálního ředitele společnosti, který například získával od WeWorku podhodnocené půjčky. Neumann si navíc přes různé, ne zcela čisté cesty zajišťoval totální kontrolu nad společností. Investorům se nelíbilo ani to, že si generální ředitel nechal patentovat označení "We" a následně ho prodal společnosti za necelých 6 milionů dolarů.
K tomu se ještě přidaly osobní úlety jako kouření marihuany během letu soukromým tryskáčem. Kromě celkové pochybnosti osoby generálního manažera se nepovedlo společnosti přesvědčit investory o tom, jak by se měla v budoucnu stát ziskovým projektem. Připomeňme, že trh je v současnosti opatrnější například kvůli zkušenosti s Uberem, jehož ztráty se po vstupu na burzu jen prohloubily.
zdroj: Business Insider, New York Times


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze