Technologie úpravy genů, známá jako CRISPR, vyvolala v posledních letech velkou naději na radikální způsob léčby mnoha geneticky podmíněných nemocí, včetně rakoviny. Potenciál "genetických nůžek", které by dovedly doslova vystřihnout prakticky kteroukoli chorobu z lidského chromozomu, byl představen již v roce 2012. Na jeho využití v klinické praxi však stále čekáme.
Jeden z posledních amerických výzkumů však odhaluje první studii, zahrnující onkologicky nemocné pacienty, kteří do těla dostávali geneticky modifikované buňky pomocí CRISPR. Na výsledky experimentu výzkumný tým ovšem stále čeká. "Je předběžné slavit, ale jedná se o velmi důležitý krok," říká Dr. Edward Stadtmauer, profesor onkologie na University of Pennsylvania a hlavní autor práce. "Doufáme, že se jedná o počátek nové generace léčby mnoha nemocí."
Prof. Stadtmauer zdůraznil, že cílem experimentu nebylo zjistit, zda technika funguje, ale zda je bezpečný a klinicky proveditelný. "Ještě není připravena ke klinickému nasazení, ale jsme opět o krok blíže," dodává.
"Čeká nás ještě dlouhá cesta," připojuje Dr. Michel Sadelain, který provádí související výzkum v Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku. "Potřebujeme další pacienty, abychom ověřili, zda je medicínské použití CRISPR bezpečné."
Tato studie je součástí první vlny testování CRISPR na lidských pacientech. Technologie začíná být rovněž testována vůči poruchám krve, jako je například beta-thalassémie, či srpkovitá anémie. Dalším cílem, kde by CRISPR mohl přijít k užitku, by měla být léčba genetické formy slepoty.
Líbil se Vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Nebo nás podpořte přímo na Patreonu. Děkujeme.
Zdroj: npr, Neoscope


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze