Když se na začátku letošního roku začal šířit koronavirus, ve Velké Británii a následně v dalších zemích světa začaly experimenty s výcvikem psů na rozpoznání této nemoci. K významnému pokroku došla Hannoverská univerzita v Německu, kde tým zjistil, že čichací psi potřebují jen týdenní výcvik k tomu, aby úspěšně rozpoznali pozitivní vzorky na COVID-19.

Výzkumníci využívají citlivost psího čichu k různým účelům, psi jsou schopni rozpoznat rakovinu, malárii ale i výbušniny nebo drogy. Cvičitelé učí psy rozpoznávat nemoci tak, že je vystavují vzorkům, které jsou na nemoc pozitivní a které negativní a s pomocí cvičitelů se naučí mezi nimi rozlišovat. Mezi vědci je naděje, že se psi stanou důležitým screeningovým nástrojem ve veřejných prostorech a pomůžou tak se zpomalením šíření nemoci COVID-19.

Výzkumníci z Hannoverské univerzity tyto možnosti zkoušeli na 8 speciálně trénovaných čichacích psech. Tým strávil týden trénováním psů, kteří se naučili rozpoznávat vzorky pozitivní na SARS-CoV-2 od vzorku negativních. Celkem bylo sebráno 1012 vzorků slin a tracheobronchiálních vzorků a psi měli rozpoznat, které z nich jsou pozitivní na koronavirus a které ne. Vzorky byly mezi psy rozděleny náhodně.

Psi správně určili 157 pozitivních a 792 negativních vzorků. Chybně jako pozitivní určili 33 negativních vzorků, a naopak chybně jako negativní určili 30 pozitivních vzorků. Celkem tedy úspěšnost na rozpoznání pozitivních vzorků činí 83%, úspěšnost rozpoznání negativních vzorků je 96%. Průměrně psi úspěšně rozpoznali vzorky na 94%.

Autor studie profesor Holger Volk říká: „Výsledky studie jsou neuvěřitelně zajímavé. Vytvořili jsme pevné základy pro budoucí studie, které mohou vyšetřit co přesně psi čichem cítí a jestli jsou schopni rozpoznat délku trvání nemoci nebo různé klinické fenotypy.“

Zdroj: newatlas.com
Obrázek: newatlas.com