Celý svůj život zasvětil bádání, objevování a poznávání naší planety. Již ve svých dvaceti letech točil dechberoucí scenérie ze všech koutů světa a představoval je divákům televizních obrazovek. Mezi jeho nejznámější díla patří devítidílná série o různorodosti života na Zemi, kterou vytvořil ve spolupráci s BBC Natural History Unit. Tento dokument se nepodobá jeho předešlé tvorbě. Narozdíl od běžných filmových záběrů přírody ukazuje na bídný stav naší planety, klimatickou krizi a globální ekologický úpadek. Ve svých 94 letech se tento britský národní poklad rozhodl předat světu silnou výpověď o tom, jak se během jednoho lidského života – jeho života, biodiverzita na naší planetě změnila.
Když se David narodil, pokrývala divá příroda přibližně 66 procent povrchu Země. Lidi tehdy ani nenapadlo, že by měl jeden živočišný druh moc přírodní zdroje vyčerpat. Nyní pokrývá necelých 35 procent. Postiženy jsou zejména oceány, dešťové pralesy a ledovce a výsledkem je umírající planeta. Tam, kde v dobách Davidova mládí ležely kilometry sněhových závějí a ledu, se dnes rozprostírá oceán. Na místech, kde člověk na počkání potkal orangutana, či gorilu, se jich dnes schovává jen několik. Tyto i mnohé další ničivé změny David ve svém dokumentu zachycuje.
Závěr filmu ukazuje lidem hrozbu i naději. Příroda to bez nás zvládne, my bez přírody nikoliv. Když budeme pokračovat ve stejném životním stylu jako doposud, do sta let se ze života na Zemi stane postapokalyptické sci-fi. Naštěstí existuje řešení, které by mohlo přírodě navrátit její ekologickou rovnováhu. Na několika místech se již dokonce zdárně aplikuje.
Zdroj: A Life on Our Planet (Netflix)
Zdroj obrázku: Netflix


Katarína Bojnanská
Večná študentka odborov s divnými skratkami (TIM, Masarykova univerzita, EKS, Univerzita Karlova) so záujmom o psychológiu (Bc.), videohry a technológie, ktorá doma chová päť bezsrstých morčiat.
Vstup do diskuze