„Značka Porsche celosvětově uplatňuje principy udržitelného rozvoje a zodpovědného přístupu k životnímu prostředí. Podpora a rozvoj elektromobility je jedním z logických kroků k dosahování těchto cílů. Do výstavby potřebné infrastruktury v našich dealerstvích Porsche v České republice investujeme v první fázi na pražském Proseku částku okolo 6 milionů korun. Prostřednictvím instalovaného systému na Proseku chceme ukázat, že při vhodné kombinaci stojanů s bateriovým systémem můžeme dobu nabíjení elektro aut významně zkrátit.“ - Jan Sedláček, výkonný ředitel Porsche pro ČR

Kontrakt mezi společnosti ČEZ ESCO (Energy Service Company) zahrnuje výstavbu a servis dobíjecí infrastruktury na všech pobočkách Porsche Inter Auto CZ. Jako první přišlo na řadu dealerství na pražském Proseku, kde vyrostly dva typizované stojany a jeden wallbox. Aby stanice mohly v každou chvíli řidičům elektroaut značky Porsche garantovat dobíjení na svůj plný výkon, sekunduje jim speciální baterie Porsche Turbo Charger DC Box o výkonu 320 kW. Bateriový box, který průběžně ukládá energii dodanou ze sítě, se sestává ze 40 bateriových modulů a celkově umí „na jeden zátah“ dodat stojanům 140 kWh elektřiny. Takový objem energie by pokryl spotřebu jedné české domácnosti na 15 dní.

Zatím jediný elektrický model Porsche - Taycan se dá pořídit v osmi variantách a startuje na ceně 2 285 000 Kč včetně DPH. Energii na 100 km jízdy je schopný doplnit za 4 minuty. Chlubí se například netradičním rekordem nejrychlejšího auta "pod střechou", kde řidič Leh Keen v kongresové hale Ernesta N dosáhl rychlosti 165,1 km za hodinu.

V České republice je aktuálně registrováno více než 6000 elektromobilů, jen loni přibylo rekordních 3306 vozů na elektrický pohon. Společnost ČEZ provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice, aktuálně čítá 300 stojanů. Vlajkovou lodí akumulace v síti veřejných dobíjecích stanic ČEZ je Vestec u dálnice D0. Energii pro provoz tří 50 kW rychlodobíjecích stanic vyrábí střešní FVE o výkonu 21 kWp a ukládá ji do bateriového systému o energetické úložné kapacitě 275 kWh. Systém je jednorázově schopný dobít až 7 elektromobilů.


Zdroj:
https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/cez-esco-postavilo-unikatni-baterii-pro-porsche-za-4-minuty-zvladne-dodat-elektromobilu-energii-na-100-km-143465

Úvodní fotka:
Autor: David von Diemar
Zdroj: https://unsplash.com/photos/BmksdGwP6yk

Fotka v textu:
Autor: Justus Menke
Zdroj: https://unsplash.com/photos/K7Sr4YDtL2U