Odpolední spánek neboli siesta je v mnoha zemích běžnou záležitostí. Jedná se zejména o středomořské oblasti, jako je např. Španělsko, Řecko a Itálie, kde si lidé po obědě dopřávají krátký spánek, aby „nabrali energii“ do druhé části dne. Denní spánek se navíc doporučuje osobám s nedostatkem spánku, přičemž by měl přispět ke zlepšení výkonnosti, bdělosti a zdraví (více viz článek Czechsight).
Dále se předpokládá i možné snížení rizika obezity. Studie totiž podporují, že k prevenci a léčbě obezity přispívá vedle jiných faktorů právě i zdravý spánek. Vědci se proto v nové studii zaměřili na vztah mezi délkou odpoledního spánku a metabolickým zdravím.
Data byla sbírána v rámci středomořské populace ze španělského regionu Murcia od celkem 3275 dospělých (z nich 78 % žen) ve věku 18–65 let. I přesto, že 87,4 % zkoumané populace mělo nadváhu/obezitu (prům. BMI = 31,1 kg/m2), metabolické parametry související s obezitou (jako je např. inzulínová rezistence), byly pod hraničními hodnotami rizika tzv. metabolického syndromu. Odpolední spánek si obvykle dopřávalo 35 % účastníků a z nich 16 % déle jak 30 minut.
Siesta delší jak 30 minut spíše neprospívá
Na základě výsledků se ukázalo, že siesta delší jak 30 minut byla spojena s vyšším BMI, a tedy se zvýšeným rizikem obezity, s vyšší pravděpodobností výskytu metabolického syndromu (o 41 %) a s vyšším krevním tlakem.
„Ne všechny siesty jsou stejné. Délka trvání, poloha při spánku a další specifické faktory mohou ovlivnit zdravotní důsledky denního spánku,“ říká Marta Garauletová, spoluautorka studie působící na oddělení spánkových a cirkadiánních poruch v Brigham and Women's Hospital.
Navíc se ukázalo, že delší odpolední spánek byl spojen s pozdějším nočním spánkem a jezením, zvýšeným příjmem během oběda a kouřením cigaret.
Becca Krukowski z University of Virginia School of Medicine, která se na studii nepodílela, uvádí, že delší odpolední spánek by mohl být naopak i důsledkem zdravotních problémů: „Jedná se o průřezovou studii, proto z ní nelze určit směr těchto vztahů. Je možné, že lidé s obezitou hůře spí v noci, a mají tedy větší potřebu delšího odpoledního spánku.“
Autoři studie připouští, že některé faktory mohou být důsledkem obezity a nikoli přímo siesty jako takové. Budoucí výzkumy by se proto měly blíže zaměřit na to, jaké výhody přináší krátký denní spánek, a to zejména u osob s různými návyky.
Originální publikace: Obesity, https://doi.org/10.1002/oby.23765(if: 9,298)

Vstup do diskuze